Dünya çapında milyonlarca insanın günlük olarak kullandığı arama motoru Google şuana kadar hiçbir hizmetinden ücret almadı ancak iddialar bu durumun değişebileceğini gösteriyor.

Ortaya atılan iddialara göre Alphabet'e ait olan şirket iş modelini yeniledi ve temel ürünlerinin bir kısmını ücretli hale getirecek. Google, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

Teknoloji hazır, karar değerlendirilme aşamasında
Financial Times'a (FT) göre şirketin, halihazırda Google'ın viral sohbet robotu ChatGPT'nin versiyonu olan Gemini adlı yeni yapay zeka asistanına erişim sunan premium abonelik hizmetlerine yapay zeka destekli belirli arama özelliklerinin eklenip eklenmeyeceğini değerlendiriyor.

Yöneticilerin henüz teknolojiyi kullanıp kullanmayacakları konusunda bir karar vermedikleri bildiriliyor ancak FT, mühendislerin hizmeti dağıtmak için gereken teknik bilgiyi geliştirdiklerini söyledi.
FT, Google'ın geleneksel arama motorunun ücretsiz kalacağına dikkat çekti.

Dünyada insan beyniyle kontrol edilen ilk robot tanıtıldı Dünyada insan beyniyle kontrol edilen ilk robot tanıtıldı

Küresel pazar araştırma şirketi Statista'ya göre Google, 2015'ten bu yana internet kullanıcılarının yüzde 80'inden fazlası ile masaüstü arama motoru pazarına hakim durumda.

Çeşitli web siteleri, günlük bir milyardan fazla kullanıcıya sahip olduğunu öne sürüyor. Google'ın gelirlerinin büyük kısmı reklamlardan elde ediliyor.

Statista'ya göre ana şirketi Alphabet, 2023'teki 1,6 trilyon dolarlık değerlemesiyle dünyanın en büyük internet şirketlerinden biri.

Kaynak: Financial Times, BBC

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş