Belçika’da Ocak 2019'dan bu yana uygulanan zorunlu B ehliyeti sonrası Geri Dönüş Eğitimi'nde kurallar esnetiliyor. Bu değişiklikler, acemi sürücülerin yol güvenliğini artırmayı ve genç sürücülerin kaza istatistiklerini azaltmayı hedefliyor.

Ocak 2019'dan itibaren B ehliyeti alan sürücüler için getirilen zorunlu "dönüş eğitimi" sürecinde önemli değişiklikler yapılmasına karar verildi.

Zorunlu olan ve yeni ehliyet alan sürücülerin, ehliyet aldıktan 6 ila 9 ay sonra katılmaları gereken bu eğitim dört saat sürüyor. Yeni sürücülerin yol güvenliğine daha fazla katkıda bulunmalarını ve kaza oranlarını düşürmeyi hedefleyen eğitimde, direksiyon kabiliyeti pratik bir bölüm ve grup tartışmasından oluşmakta.

Flaman hükümeti, geçen yıl yapılan değerlendirmeler sonucunda bu eğitime dair bazı güncellemeleri onayladı. Yeni düzenlemeler arasında, aile üyesinin vefatı gibi durumlarda eğitimin ertelenebilmesi gibi insan odaklı değişiklikler bulunuyor.

Belçika Adalet Bakanı Zuhal Demir: Diyanet camilerinin ruhsatı iptal edilmeli! Belçika Adalet Bakanı Zuhal Demir: Diyanet camilerinin ruhsatı iptal edilmeli!

Diğer değişiklikler ise şu şekilde:
Eğitim seanslarında gereken minimum katılımcı sayısı altıdan dörde düşürülecek.
Eğitimlerde kullanılacak araçlar konusunda da değişiklikler yapılacak. Her eğitim kurumu, en az bir manuel ve bir otomatik vitesli araç sağlamak zorunda olacak. 
Dönüş eğitimini planlama sorumluluğu tamamen sürücülerde olacak. Ehliyet alan yeni sürücülere, bu görevlerini hatırlatmak amacıyla bir mektup verilecek ve tüm süreçleri, 'Vatandaş Profilim' aracılığıyla takip etmeleri mümkün olacak.

Bu değişiklikler, hem eğitim sürecini kolaylaştırmayı hem de acemi sürücülerin trafiğe daha hazırlıklı çıkmalarını sağlamayı hedefliyor.

Geri Dönüş Eitimine katılmayanlar ise 4000 euroya kadar para cezası ile karşı karşıya kalabiliyor.Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.