AİHM, Flaman okullarında başörtüsü yasağını haklı buldu AİHM, Flaman okullarında başörtüsü yasağını haklı buldu

Federal Planlama Bürosu'nun Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın talebi üzerine yürüttüğü bu araştırmada ülkede kadınların erkeklere kıyasla ortalama olarak yüzde 25 daha düşük emekli maaşı aldığı belirlendi. Belçika'nın bu konuda Avrupa ülkeleri arasında orta sıralarda yer aldığı açıklandı.

Avrupa'da kadınların emekli maaşı erkeklerinkinden yüzde 26 oranında daha az. Bu durum, özellikle Batı ve Güney Avrupa'da, Orta ve Doğu Avrupa'ya göre daha belirgin.
 
Araştırmaya göre, kadın ve erkekler arasındaki en yüksek emekli maaşı farkı Lüksemburg, Hollanda ve Malta gibi ülkelerde. Slovenya, Danimarka ve Estonya en düşük farka sahip ülkeler arasında. Belçika ise Avrupa ortalamasında bir seviyede.

Son on yılda, Belçika da dahil olmak üzere Avrupa genelinde, kadın ve erkek arasındaki maaş farkı azalmış durumda. Bunun nedeni, işgücü piyasasındaki cinsiyet eşitsizliklerinin azalması olarak gösterilebilir. Kadınlar, genellikle erkeklere göre daha sık işsiz kalmakta veya yarı zamanlı çalışmakta. Ülkeler, emekli maaşı politikalarını yeniden düzenleyerek, bu eşitsizliği minimum ve maksimum maaşlar üzerinden gidermeye çalışıyorlar.
 
Emeklilik Bakanı Karine Lalieux, federal hükümetin emeklilik reformunun, yarı zamanlı çalışmanın asgari emekli maaşı hesaplamalarında daha fazla değerlendirilmesi yoluyla bu farkı azaltmayı hedeflediğini belirtti. Lalieux, "Geçen yasama döneminde, tam bir kariyer için net asgari emekli maaşı 1.291 eurodan 1.640 euroya yükseltildi. Mevcut eşitsizlikleri ele alan ve erkeklerle kadınlara eşit fırsatlar sunan adil bir emeklilik sistemine doğru adımlar atmaya devam edeceğiz," dedi.
Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.