Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD’nin yayınladığı son rapor Belçika’da işgücü üzerinden kesilen vergilerin ne kadar fazla olduğunu gözler önüne serdi. Özellikle çalışan bekarlar, kazancının yüzde 52,7’sini vergiye ödüyor. Belçika 38 OECD ülkesi arasında işgücü üzerinden kesilen verginin yüzde 50’yi aştığı tek ülke konumunda.

Belçika’da başbakan De Croo'yu 'vurun' çağrısı yapan radyo sunucusu şok etti! Belçika’da başbakan De Croo'yu 'vurun' çağrısı yapan radyo sunucusu şok etti!

Rapora göre, bir işletmenin işgücü maliyeti olarak ödediği her 100 euronun 52,7 eurosu devlet hazinesine vergi olarak aktarılıyor. Bu durum, diğer OECD ülkeleri ortalamasına kıyasla 17 euro daha fazla ödendiği anlamına geliyor.

İşletmelerin ödediği vergi üç kalemden oluşuyor. Birincisi işverenin ödediği sosyal güvenlik katkısı (yüzde 21,3), ikincisi kişinin kendi ödediği sosyal güvenlik payı (Yüzde 11) ve sonuncusu Gelir Vergisi (yüzde 20,4)

Her seçim döneminde birçok siyasetçi işgücü üzerindeki vergi yükünün azaltılması yönünde açıklamalarda bulunuyor. Ancak durumun hiç de bu yönde gelişmediği görülüyor. Çünkü 2019 yılındaki seçim döneminde de bekar çalışanların vergiye ödediği miktar 52,3 euroydu. Başka bir deyişle: çalışanlar tüm seçim vaatlerine rağmen, 5 yıl sonra daha az yerine daha fazla vergi ödüyor.

Belçika, sağladığı sosyal hizmetler bakımından Avrupa'da öne çıksa da halkın üzerindeki vergi yükü ciddi bir mali zorluk yaratmaya devam ediyor. İşgücü üzerindeki vergi açısından Almanya ve Hollanda ile arasındaki mesafe daha da açılıyor. Danimarka ve İsveç gibi İskandinav ülkelerinde vergiler yüksek olmasına rağmen vatandaşa sunulan sosyal hizmetler, sağlık hizmetleri, daha yüksek emekli maaşları, neredeyse ücretsiz çocuk bakımı gibi konular vergi yükünü oldukça hafifletiyor.

Sonuç olarak, Belçika'daki yüksek işgücü vergileri, çalışmayı daha az cazip hale getiriyor ve bu durum, özellikle bekar çalışanlar arasında ciddi endişelere yol açıyor. Yaklaşan seçimlerde, bu konunun politik gündemin önemli bir maddesi olması bekleniyor.
Haber: Halil Uygun 
©Sonhaber.eu

Fotoğraf: Casablanca Stok - Pexels.com

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.