2019 yılında Avrupa Birliği, arabaların sürücüyü çok hızlı gittiği konusunda uyaran bir sistemle donatılması gerektiğine karar verdi. "Intelligent Speed Assistance" (ISA) veya " Akıllı Hız Yardımı" olarak adlandırılan sistem, 6 Temmuz 2022'den bu yana piyasaya çıkan yeni modeller için zorunlu oldu. 7 Temmuz 2024'ten itibaren ise Avrupa pazarında satılan her yeni arabada bu sistem zorunlu olacak.

Araçlarda yeni bir sistem olan Akıllı hız yardımı, araçların hızını kontrol etmeye yarayan bir teknoloji. Söz konusu bu teknoloji, sürücüyü hız limitleri konusunda uyardığı gibi aynı zamanda aracın hızını da kontrol edebiliyor.

ISA trafik uygulamalarında olduğu gibi, GPS verilerine dayanarak yolda izin verilen maksimum hızı belirliyor. Ayrıca trafik işaretlerinin kamerayla çekilmiş görüntülerini de kullanabiliyor. Sistem, aracın hızının maksimum hız sınırının üzerinde olduğunu fark ettiğinde, sürücüyü uyarıyor. 

Almanya’da Pazar günleri süpermarketlerin açılması gündemde Almanya’da Pazar günleri süpermarketlerin açılması gündemde

Otomobil üreticileri, sürücüleri uyarmak için dört seçenek sunacak. Sürücüler hangi uyarı sistemini kullanmak istediğine kendisi karar verecek.

Üreticilerin sunacağı seçenekler şu şekilde:
Akustik uyarı (ses): Önce gösterge panelinde yanıp sönen bir bildirim, ardından giderek artan bir ses sinyali. Eğer sürücü bu uyarılara dikkat etmezse, bildirimler kısa bir aradan sonra tekrarlanıyor.

Dokunsal uyarı (titreşim): Önce gösterge panelinde yanıp sönen bir bildirim, ardından giderek güçlenen gaz pedalında bir titreşim veya gaz pedalının giderek daha fazla direnç göstermesi. Bu uyarıda ses kullanılmıyor

Gaz pedalının drenç göstermesi: Önce gösterge panelinde yanıp sönen bir bildirim ve gaz pedalının giderek daha fazla direnç göstermesi. Bu uyarıda sesli veya titreşimli bir uyarı kullanılmıyor.

Hız sınırlaması: Gösterge panelinde sürekli yanan bir bildirim ışığından sonra hız sınırlandırılır, yani aracın kendi kendine yavaşlamaya başlaması sağlanır.

Sistem hiçbir zaman tam olarak devre dışı bırakılmayacak. Sistem geçici olarak devre dışı bırakılabilecek ancak araç her çalıştırıldığında ISA da yeniden başlayacak.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.