Arnhem Mahkemesi’nde bugün ırkçı ve İslam karşıtı Batı'nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (Pegida) hareketinin öncülerinden Edwin Wagensveld'in Arnhem Belediyesine karşı açtığı dava görülecek. Şehre girmesi yasak olan Wagensveld mahkeme içinde veya önünde bir eylem gerçekleştirecek olursa derhal müdahale edilecek. 

Arnhem’e giriş yasağı getirilen Wagensveld, bugün görülecek davasında Arnhem mahkemesi önünde bir protesto eylemi düzenlemek istediğini söyledi. Bu eylemin muhtemelen bir Kuran-ı Kerim yakma veya yırtma eylemi olacağı tahmin ediliyor. Mahkeme’den yapılan açıklamada böyle bir gösteriye kesinlikle izin verilmeyeceği ve derhal müdahale edileceği belirtildi.

Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch’un 6 aylık şehre giriş yasağına karşı dava açan Wagensveld’in şuanda şehre girmesi yasak ancak, bugün öğleden sonra Walburgstraat'taki adliye binasında görülecek duruşmaya katılmasına izin verilmekte.

Hollanda’daki meslek okullarında sınıfta telefon yasağı getirilmesi istendi Hollanda’daki meslek okullarında sınıfta telefon yasağı getirilmesi istendi

Özkara: Mahkeme’nin belediyenin yanında duracağını umuyorum
Konu ile ilgili olarak Sonhaber.eu’ya açıklama yapan Avukat İsmet Özkara, Wagensveld’in şehre giriş yasağının bulunduğunu bu nedenle duruşmadan önce veya sonra yapılan tüm eylemlerde suçlu durumuna düşeceğini ve gerekli müdahalenin yapılacağını dile getirdi. 

Özkara, “Açılan davan Arnhem’e giriş yasağına karşı açıldı. Diyelim Hakim Wagensveld’i haklı buldu, bu durumda şehre girebilir ancak yine eylem yapamaz. Çünkü bunun için izin alması gerekir. Böyle bir durumda yeniden belediye başkanının engelleme yetkisi bulunmakta” dedi. 

Şehre girme yasağı kolay kolay verilen bir yasak olmadığını belirten Özkara, “Belediye başkanının böyle bir yetkisi bulunmakta ancak bugün öğlenden sonra yapılacak mahkemede hakim belediyeyi haklı bulabileceği gibi Hollanda vatandaşı olan Wagensveld’i de haklı bulabilir. Sonuçta bu ülkenin vatandaşı ve kendi ülkesinde bir şehre giriş yasağı verilmiş. Benim görüşüm hakimlerin Belediyenin yanında duracağı yönünde.” şeklinde açıklama yaptı.

Mahkeme güvenliği ve polis önlemleri artırdı
Bir sözcü, mahkemenin Çarşamba günü normal güvenlik kurallarını uygulayacağını, Adalet Sarayı'nda hiçbir şeyin yakılamayacağını, izinsiz bir şey olursa, mahkeme güvenliğinin derhal müdahale edeceğini belirtti. 

Adliye güvenliği gibi polis de şimdiden tedbir almaya başladı. Adliye önünde herhangi bir eylem durumunda müdahale edilecek. Aynı şekilde Wagensveld karşıtlarının eylemi de dikkate alınacak.

Pegida eylemi ve Wagensveld’in şehre giriş yasağı
Pegida haftalar önce 23 Mart Cumartesi günü Arnhem,  Jansplein'da Kuran-ı Kerim yakacağını duyurdu. Belediye Başkanı Marcouch, gösteri ve buna eşlik eden yakmaların devam etmesi durumunda kamu güvenliğinin tehlikeye gireceğini belirterek bu gösteriyi yasakladı.

Ancak Wagensveld bununla da kalmadı ve sosyal medya aracılığıyla her şeye rağmen Arnhem'e gitmek istediğini yazdı. Bu paylaşımlarını dikkate alan Belediye Başkanı Marcouch ise bir adım daha ileri giderek Wagensveld'in şehirde gösteri yapması halinde kendisinin tutuklanma riski ile karşı karşıya kalacağını belirtti ve "Arnhem'den transit geçebilir ama şehre girer girmez polis onu tutuklayacak” açıklamasında bulundu. Belediye Başkanı Wagensveld’e 6 ay boyunca şehre giriş yasağı uygulanacağını belirtti.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.