Aralarında Elon Musk'ın da bulunduğu bine yakın yapay zekâ uzmanı ve teknoloji sektörü yöneticileri, Yapay zeka modellerinin geliştirilmesinde yarışın riskleri konusunda uyarıların bulunduğu bir mektuba imza attı. Yayınlanan açık mektupta, gelişmiş yapay zekânın (AI) topluma ve insanlığa olan risklerine vurgu yapılarak, OpenAI’ın yeni piyasaya sürdüğü yapay zekâ sohbet robotu GPT-4’ten daha güçlü bir sistem geliştirmeye altı ay ara verilmesi için çağrısı yapıldı.

Kâr amacı gütmeyen Future of Life Institute’un (Yaşamın Geleceği Enstitüsü) yayımladığı mektupta, bu tarz yapay zekâ robot tasarımları için ortak güvenlik protokolleri geliştirilene ve bağımsız uzmanlarca uygulanıp denetimi yapılana kadar ileri yapay zekâ robotlarının geliştirilmesine ara verilmesi talebinde bulunuldu.

Serbest meslek sahibi olma ve yanlış bilginin artması, mektupta vurgulanan AI teknolojileriyle ilgili ana endişelerden ikisi.

Mektupta, “Güçlü yapay zekâ sistemleri, yalnızca bunların etkilerinin olumlu ve risklerinin yönetilebilir olacağından emin olduğumuzda geliştirilmelidir” diye belirtildi.

Mektupta, insanlarla rekabet eden yapay zekâ sistemlerinin ekonomik ve siyasi aksamalar bakımından topluma ve medeniyete yönelik riskleri ayrıntılı olarak açıklandı ve yapay zekâ geliştiricilerinin denetim için politikacılarla ve düzenleyici kurumlarla çalışması için çağrı yapıldı.

Mektup metninde "Bu duraklama hızlı bir şekilde düzenlenemezse, hükümetler devreye girmeli ve bir askıya alma başlatmalıdır" ifadesi yer alıyor.

Mektupta imzası bulunanlar
Mektubu imzalayanlar arasında, otopilot sistemleri için yapay zekâdan faydalanan ABD’li elektrikli araç şirketi Tesla’nın TSLA.O CEO’su Elon Musk, Stability AI CEO’su Emad Mostaque, Alphabet’in GOOGL.O DeepMind birimindeki araştırmacılar ve önde gelen yapay zekâ geliştiricileri Yoshua Bengio ve Stuart Russell bulunuyor.

Europol’den uyarı
Avrupa Polis Teşkilatı Europol de Pazartesi günü yaptığı açıklamada ChatGPT gibi gelişmiş yapay zekâ robotlarının oluşturduğu hukuki ve etik sorunlardan bahsederek, bu tarz sistemlerin elektronik ortamlardaki dolandırıcılık teşebbüsleri, dezenformasyon ve siber suçlar için kötüye kullanılma potansiyeli konusunda uyardı.

Microsoft’un desteklediği OpenAI’ın geçen yıl ChatGPT’yi piyasaya sürmesinden bu yana rakipler de benzer yazılımlar geliştirmeyi hızlandırmışlar ve pek çok şirket ürünlerinde gelişmiş yapay zekâyı kullanmaya başlamıştı.

Future of Life sözcüsünün Reuters’a yaptığı açıklamaya göre, OpenAI’ın genel müdürü Sam Altman söz konusu açık mektubu imzalamadı. OpenAI ise konuyla ilgili soruları henüz yanıtlamadı.

Kaynak: Future of LifeKaynak: Future of Life

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.