Buna göre; eyalet genelinde geceleri sokağa çıkma yasağı uygulanacak ve halka açık alanlarda maske takmak mecbur olacak.
 
Yasakların bugün resmi olarak yayınlanmasıyla yürürlüğe gireceği açıklanırken, şimdilik 4 hafta için geçerli olduğu bildirildi. 

Belediye başkanı De Wever, yasakların titizlikle uygulanacağını açıkladı.

Antwerpen'de uygulanacak tedbirler şunlar: 

  • Saat akşam 23:30 ile sabah 06:00 arasında sokağa çıkmak yasaklandı. Ancak işten eve ya da evden işe gidişlere imkan tanınacak, hastane gibi zaruri ziyaretlere de izin verilecek. 
  • 12 yaşından büyük olan herkes halka açık alanlarda maske takmak zorunda olacak. Lokantalarda yemek sırasında maskelerin çıkarılmasına izin verilecek. 
  • Bütün kare ve lokanta gibi yemek servisi yapılan işyerleri 23:00'da kapanacak ve tüm müşteriler kayıt altına alınacak. 
  • Özel temas gerektiren tüm spor Faaliyetleri yasaklandı, takım sporları ise 18 yaş ve üstüne yasak. 
  • Mümkün olan tüm işler için evde çalışmak mecburi hale getirildi.

Antwerpen ve çevresindeki bütün spor salonları, eğlence merkezleri kapatıldı ve organizasyonlar yasaklandı. 

Hollandalılar için Belçika halen sarı kodlu ülke durumunda, yani isteyen herhangi bir sebeple ülkeye seyahat edebiliyor. Ancak İspanya'nın Barcelona eyaleti artan vakalar sebebiyle dünden itibaren turuncu koda alındı. 

Belçika'da COVID-19 vakaları artıyor

Belçika'da koronavirüs (COVID-19) vaka sayısı 402 artarak 66 bin 428'e yükseldi.

Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsünden (Sciensano) yapılan açıklamada, ülkede COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 1 artarak 9 bin 822'ye ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, vaka sayısının 402 artarak 66 bin 428'e çıktığı kaydedildi.

Son 1 haftada günlük vaka sayısının ortalama 311'e yükseldiğine işaret edilen açıklamada, vaka sayısında son 7 günde yüzde 69'luk, hastaneye kaldırılma oranında ise yüzde 76'lık artış gözlemlendiği vurgulandı.

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Haberlerimizi izin almadan kullanmayınız!
©SONHABER.EU