Belçika İstatistik Ofisi Statbel tarafından gerçekleştirilen 2021 Nüfus sayımı, ülkenin etnik çeşitliliğindeki artışı detaylarıyla ortaya koydu. Araştırmaya göre her 8 vatandaştan biri yabancı uyruklu.

En son yapılan 2021 yılı nüfus sayımına göre, Belçika'da yaşayanların yüzde 12,4'ü farklı bir uyruğa sahip. Bu oran 2011 yılında yüzde 10,1 idi. Başka bir değişle ülkede yaşayan yabancı uyruklu vatandaşların oranı son on yıl içerisinde yüzde 22 arttı.

Rapora göre özellikle Brüksel Başkent Bölgesi'nde yabancı uyruklu vatandaşların oranı yüzde 35’e kadar yükseldi. Başka bir değişle Brüksel Bölgesinde her 3 kişiden biri yabancı uyruklu. Flaman Bölgesi'nde yabancı uyruklu vatandaşların nüfusa göre oranı yüzde 9, Valon Bölgesi'nde yüzde 10 seviyesinde. 

Yabancı bir uyruğa sahip vatandaşların oranının en yüksek olduğu ilk 5 belediye: yüzde 53,2 ile Baarle-Hertog, yüzde 49 ile Etterbeek, yüzde 48,7 ile Raeren, yüzde 48,6 ile Elsene ve yüzde 47,6 ile Sint-Gilles.

En düşük belediyeler ise yüzde 1,1 ile Honabeke, yüzde 1,3 ile Koekalere, yüzde 1,5 ile Maarkedal ve Zwalm ve yüzde 1,6 ile Lierde.

Sınır bölgelerinde oranlar artıyor
Baarle-Hertog gibi sınır belediyelerinde ve büyük şehirlerde oranlar ulusal ortalamayı aşmakta. Örneğin, Hollanda sınırına yakın olan Baarle-Hertog belediyesinde, yabancı uyruklu vatandaşların sayısı Belçika vatandaşlarından daha fazla.

Bu veriler, Belçika'nın giderek artan kültürel çeşitliliğini ve demografik değişimlerini de gözler önüne sermekte.

AB ülkelerinden ve AB dışından gelenler
Yabancı uyruklu vatandaşların üçte ikisi (yüzde 8,2) Avrupa Birliği ülkelerinden, üçte biri (yüzde 4,2) ise AB dışındaki bir ülkeden gelmekte.

AB dışındaki ülkelerden gelen vatandaşların en fazla yoğun olarak bulunduğu belediye Saint-Josse-ten-Noode belediyesi. Bu belediyedeki vatandaşların yüzde 18’i AB dışından gelenlerden oluşmakta. 

Bölgeler bazında bakıldığında, Brüksel-Başkent Bölgesi sakinlerinin neredeyse yüzde 12'si, Valon bölgesinin yüzde 3’ü ve Flaman Bölgesinin ise yüzde 4’ü AB dışından gelen vatandaşlardan oluşmakta.
Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Avrupa pazarında satılan tüm araçlarda Akıllı Hız Yardımı zorunluluğu başlıyor Avrupa pazarında satılan tüm araçlarda Akıllı Hız Yardımı zorunluluğu başlıyor

Fotoğraf: Seyahatdelisi.com

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.