Den Haag belediyesi bu yıl Zuiderpark, Architectenbuurt ile Moerwijk Zuid ve West bölgelerindeki park alanlarını ücretli yapmak istiyordu. Daha önceden temmuz ayında başlayacağı belirtilen uygulamanın başlangıç tarihi değiştirildi.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, 1 Temmuz’da ücretli park yeri uygulamasının başlamasının planlandığı ancak, hem mahalle sakinleri ve işverenler hem de araç sahiplerinin uygulama hakkında  daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğine karar verildiği belirtildi. Bu kararla birlikte ücretli park yeri uygulamasının 1 Ekim 2024 tarihine ertelendiği duyuruldu.

Daha önce yapılan açıklamalarda Kijkduin’daki ücretli park yeri uygulaması için düşünülen 1 Mayıs tarihinin de ertelendiği duyurulmuştu.

Bu arada bölgede ücretli otopark uygulamasına geçilmesi için çalışmalar, direklerin yerleştirilmesi ve bölge sakinleri ile işyerlerinin yazılı olarak bilgilendirilmesi ve park yeri izni bulunanların özel olarak bilgilendirilmesi suretiyle devam etmekte. 

Halktan referandum çağrısı
Belediyenin ücretli park yerlerinin genişletilmesi planı yerleşik halkın tepkisini çekti. Bu uygulamanın durdurulması için vatandaşların inisiyatifinde başlatılan bir imza kampanyasında konunun şehir halkına danışılması gerektiği belirtilerek, referanduma gidilmesi önerisinde bulunuldu. 

Hollanda'da 4 sağ partili koalisyon ülkede neleri değiştirmeyi planlıyor? Hollanda'da 4 sağ partili koalisyon ülkede neleri değiştirmeyi planlıyor?

Referandum için açılan imza kampanyasında şehir sakinlerinin gereksiz yere yüksek maliyetlere itildiği ve özellikle yaşlıların ücretli otopark uygulamasının başlamasıyla sosyal olarak izole olabileceklerine vurgu yapıldı.

Den Haag belediyesine vatandaşların ücretli otopark uygulamasının yaygınlaştırılması lehinde veya aleyhinde görüş bildirebilecekleri bir referandum düzenlenmesi için çağrı yapılan imza kampanyasına www.hartvoordenhaag.nl sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.