Het Laatste Nieuws tarafından, finansal hizmet sağlayıcı Intrum'un European Consumer Payment Report adlı rapora dayanarak verdiği bilgiye göre ülkede her altı aileden biri ayın sonunu getiremiyor. Bu ailelerin harcamaları gelirlerine oranla ortalama olarak her ay 239 euro açık veriyor.  

Rapora göre Belçika, anket yapılan tüm ülkeler arasında en iyi durumda gözüküyor. Listenin başında bulunan Norveç'te ailelerin üçte biri her ay ortalama 283 euro bütçe aşımı yaşıyor. Avrupa geneli ortalaması ise yüzde 24.

Belçika'daki ailelerin üçte biri her ay bir miktar birikim yapabildiğini belirtiyor. Ailelerin yüzde 55’i ise ay sonunu zor getirdiklerini ifade ediyor. Bu durumla Belçika, aylık olarak birikim yapabilen ailelerin oranının Avrupa genelinde ortalama bir çeyrek olduğu diğer Avrupa ülkelerinden daha iyi bir durumda.

Intrum, bu durumu enflasyona göre otomatik maaş endekslemesine bağlıyor, bu sayede 2023 yılında Avrupa ülkeleri arasında reel saatlik ücrette artış görülen tek ülke Belçika. 

©Sonhaber.eu
Fotoğraf: Walkerssk - Pixabay

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.