Belçika Federal Hükümeti, gençler arasında yaygın şekilde kullanılan ve çeşitli sağlık sorunlarına neden olan gülme gazının (Azot protoksit) yasaklanmasına karar verdi.

Cuma gün alınan karar uyarınca gülme gazı satışı, ithalatı, sahip olma, taşıma ve satın alınması yasaklandı. Hükümet, özellikle trafikte kazalara ve kullanıcıların çevreye rahatsızlık vermesine neden olan gülme gazını yasaklı uyuşturucu listesine ekledi. 

Genellikle ekstazi veya ketamin gibi uyuşturucularla birlikte alınan gülme gazı, özellikle festival, konser ve partilerde gençler tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor.
 
Brüksel’de de üç hafta içerisinde sokaklardan, meydanlardan ve parklardan iki tona yakın boş gülme gazı kapsülleri toplandığı belirtiliyor. 

Uzmanlara göre gülme gazı çok kısa sürede, özellikle gençler arasında ve  eğlence hayatında çok popüler bir uyuşturucu haline geldi. Bu maddenin sağlık açısından da zararları olduğu belirtiliyor.

Polis, trafik kazalarından sonra sıklıkla  kazaya karışan araçlarda boş kapsüller veya büyük şişeler buluyor. Geçen yıl, E17'de gülme gazı etkisi altındaki dört gencin bulunduğu araç takla attı. 

Altı bin genç arasında yapılan bir ankette, her beş gençten birinin ayda bir kez gülme gazı kullandıktan sonra direksiyon başına geçtiği ortaya çıktı.  
 
Hollanda’da bu yılın başından eğlence amaçlı gülme gazı kullanımına yasak getirildi.

Azot protoksit’in etkileri nedir?
Azot protoksit, beynin ve bedenin tepkilerini geciktiren yatıştırıcı tipi bir kafa yapıcı. Bedende “coşku, rahatlama ve sükûnet” hissi yaratıyor. Satın alması kolay ve ucuz olduğu için özellikle eğlencelerde ve konserlerde popüler olarak kullanılıyor. Ancak şimdiye kadar bu gazı kullandığı ve maddenin etkisinde trafiğe çıktığı için kaza yapan birçok kişi bulunuyor.

Azot protoksit genellikle tüplerden bir balonun içine boşaltıldıktan sonra ciğere çekiliyor. Bu gazı satma üzerine uzmanlaşan şirketlerin ticaret odasına kayıt yaptırması gerekiyor ancak özel bir satış izni almalarına gerek yok.

Azot protoksit gıda endüstrisinde krema pompalamak için, bisikletçilerde lastik şişirmek için, hastanelerde doğum yapan kadınların sancılarını azaltmak için ve dişçilerde anestetik olarak kullanılıyor.

Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.