Federal karayolu polisi ve yerel polis, ülke çapında on altıncı kez “alkol ve uyuşturucusuz sürüş” kampanyası düzenliyor. Kampanya kapsamında tüm hafta sonunda sıkı trafik kontrolleri yapılacak.

Cuma akşamı başlayan kampanya pazartesi sabahı saat 06:00’ya kadar devam edecek. 

Kampanya sürücülere ceza yazmaktan çok alkol ve uyuşturucu kullanan sürücüleri daha duyarlı hale getirmek için yapılmakta. 

Bu Ocak ayında yapılan kampanyada, kontrol edilen yaklaşık 48 bin sürücünün yüzde 1,62'si alkollü araç kullandığı tespit edilmişti. 

Federal Polis sözcüsü basına yaptığı açıklamada, Vias trafik enstitüsünden alınan verilere göre her yıl 4 bin yaralanmanın yaşandığı trafik kazasında kazanın alkollü araç kullanımı nedeniyle oluştuğunun görüldüğünü aktardı. 

Hafta sonunda yürütülen ek kontrollerin alkol veya uyuşturucu almış sürücülerin toplu taşıma veya taksi gibi alternatifleri daha fazla kullanmaya teşvik edeceği tahmin ediliyor.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.