Flaman bölgesi içişlerinden sorumlu Bakan Bart Somers, Lommel, Aalst ve Heusden-Zolder’de resmi olarak tanınmış üç Diyanet camisi için tanınırlığı askıya alma prosedürü başlattı.

Belçika’da tanınan 12 diyanet camisinin tamamında, Flaman tanıma kararnamesine karşı dış müdahale yasağına ilişkin eksiklikler bulundu.

Salı günü Flaman Parlamentosu’ndaki kapalı bir komisyonda konuşan Bart Somers, “Prosedür, tanınan 3 caminin tanınırlığının geçici olarak askıya alınmasına yol açabilir.” sözlerine yer verdi.

Diğer dokuz cami ise uyarılacak
Belçika Flaman Bilgi ve Tarama Birimine, Flaman bölgesinde Türk Cemaati’ne ait tanınan 12 Diyanet camisini bilgilendirme ve eksikleri kontrol etmesi için tarama talimatı verilmişti.

Bu taramanın sonuçları dün Tarama Birimi, Devlet Güvenlik Birimi, Terör tehdidi Değerlendirme Koordinasyon Birimi (OCAD) ve Bakan Somers tarafından Flaman Parlementosunda yapılan kapalı bir komisyon sırasında açıklandı.

Somers’e göre, tanınan Diyanet camilerinin on ikisinde de Flaman tanıma kararnamesine karşı eksiklikler tespit edildi. Türkiye içinde ve dışında camileri yöneten Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı dokuz camiye de uyarı cezası verilecek.

Eksiklikleri gidermek için en geç 15 Kasım’a kadar süre verilen 3 cami için ciddi eksikler olduğunu söyleyen Bakan Somers, Lommel’deki Selimiye Cami, Aalst’taki Kevser Cami ve Heusden-Zolder’deki Selimiye Cami için askıya alma prosedürü başlattı.

Belçika haber ajansı HLN’de yer alan habere göre, 3 camiye ibadethane tanıma kararnamesine göre, 30 gün içinde ‘savunma hakkı verildi. Bakan Somers, savunmaları aldıktan sonra 3 cami için askıya alma prosedürü hakkında nihai kararını verecek.

Bir tanınmanın geri çekilmesi veya askıya alınması, camiler için küçümsenmeyecek sonuçlar doğurabilir. Bu gibi durumlarda, sadece devletin mali desteğini kaybetmekle kalmıyorlar, aynı zamanda yurtdışından gelen bir din görevlisi, tanınmayan bir cami için çalışma ve oturma izni alamıyor. Ayrıca, tanınmış dini toplulukların hak kazandığı ibadethane binaları için emlak vergisi muafiyetini de kaybediyorlar.

Uyarı alan diğer 9 Diyanet Camileri, Diest’te Beraat, Genk’te Fatih Cami, Mevlana Cami, Yıldırım Beyazıt Cami ve Yunus Emre Cami, Houthalen-Helchteren’de Yeşil Cami, Antwerp’te Mehmet Akif Cami, Sint-Niklaas’ta Hicret Cami ve Gent şehrinde Yavuz Sultan Selim Cami olarak açıklandı.

Kaynak: Belem Türk tv

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.