Belçika’da 1 Mayıs 2024 Çarşamba gününden itibaren bazı değişiklikler yürürlüğe girecek. Kısmen cebimizi de etkileyecek bu değişiklikleri sizler için listeledik.

İşte yürürlüğe girecek değişiklikler

VDAB’de kayıt zorunluluğu
Flaman hükümeti, bölgedeki istihdam oranını yüzde 80'e çıkarma hedefi doğrultusunda asgari geçim ücreti alan kişilere Flaman istihdam servisi VDAB'ye (Belçika İş ve İşçi Bulma Kurumu) kaydolma zorunluğu getirdi. Yükümlülük 1 Mayıs itibariyle uygulamaya giriyor. 

Belçika Adalet Bakanı Zuhal Demir: Diyanet camilerinin ruhsatı iptal edilmeli! Belçika Adalet Bakanı Zuhal Demir: Diyanet camilerinin ruhsatı iptal edilmeli!
  • OCMW(Sosyal Yardım Kurumu), geçim ücreti alan kişilerin dosyasını yönetmeye devam edecek. 
  • Kişi VDAB'ye kaydolduktan sonra, OCMW işe yerleştirme rehberliğini kendisi üstlenebilecek veya bu görevi VDAB'ye devredecek. 
  • Halihazırda geçim ücreti alan, çalışma yaşındaki herkese kayıt yaptırmaları için üç ay süre verilecek.
  • Asgari geçim ücreti için başvuranlar,  OCMW’nin kararından sonra 4 ay içinde VDAB’ye kayıt olması gerekecek.
  • Bu değişiklikler, sağlık sorunları gibi belirli nedenlerle işe gidemeyenler haricinde, tüm bireyler için geçerli olacak.
  • Kasıtlı olarak işbirliği yapmayanlar, OCMW aracılığıyla çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalacak.

Kontakt lens ve gözlük geri ödemeleri kapsamı genişletiliyor
RIZIV, lens veya gözlük camlarında geri ödeme kurallarında değişikliğe gitti. Buna göre 1 Mayıs itibariyle daha fazla kişi geri ödeme kapsamından faydalanabilecek.

Şimdiye kadar sadece gözlük camları için -7 veya +7, kontakt lensler içinse -7.75 ve +7.75 numaralara kadar geri ödeme yapılıyordu. 1 Mayıs itibariyle bu sınır gözlükler ve lensler için -6 ve +6’ya indirildi.

RIZIV'e göre yapılan değişiklikle birlikte, ileri derecede miyop (negatif diyoptri) veya hipermetrop (pozitif diyoptri) olan yaklaşık 105 bin kişi gözlük, 154 bin kişi de kontakt lens geri ödeme hakkından faydalanacak. 

Artık alkol testi sırasında üflemek için on beş dakika beklemenize gerek yok
1 Mayıs'tan itibaren, örneğin trafikte yapılan alkol testlerinde sürücülerin 15 dakika beklemesine gerek kalmayacak. Federal Kamu Hizmeti Hareketliliği tarafından yapılan açıklamaya göre, "ağızda kalan alkolün" etkisini nötralize etmek için getirilen bu bekleme süresinin artık gereksiz olduğunu, yeni cihazlarla ağızdaki alkolün yüzde 100 güvenli bir şekilde tespit edildiğini belirtti. Bu sayede beklemeye gerek olmadığı belirtildi.

Temmuz ayında, minimum solunan hava hacmi de 1.9 litreden 1.2 litreye düşürülecek. Bu sayede polis, daha az sıklıkla doktor kontrolüne başvuracak. Belçika'da her gün, alkollü bir sürücünün karıştığı ortalama on iki kaza meydana geliyor.

AB dışından gelen iş göçü için yeni kurallar
1 Mayıs'tan itibaren Flaman Bölgesinde Avrupa Birliği dışından gelen işçilerin istihdamına yönelik kurallarda değişiklikler yürürlüğe girecek.

İşverenlere Kolaylık: İşverenler belirli profil sahibi çalışanları daha esnek bir şekilde istihdam edebilecek. Özellikle yüksek nitelikli işçiler için Avrupa Mavi Kart sahipleri, işveren değişikliği yaparken yeni bir başvuru yapmalarına gerek kalmayacak. Ancak, bu çalışanların en az yıllık ortalama Flaman maaşının %130'u kadar gelir elde etmeleri gerekecek (daha önce %120 idi).
Diploma Gerekliliği Kaldırıldı: Bazı BT profilleri için artık diploma gerekliliği aranmayacak, sadece ilgili deneyime bakılacak.
Denetimlerin Artırılması: AB dışından yapılan iş göçü üzerindeki denetimler artırılacak. Denetim servisleri, personeli olmayan veya ek personeli haklı çıkarmak için yeterli geliri olmayan şirketler gibi durumlar için başvuruları reddetme yetkisine sahip olacak.
Yerel İşgücü Önceliği: Flaman Bölgesi, yerel (veya Avrupa) işgücü piyasasını öncelemeyi teşvik edecek. Kritik meslekler listesi, orta düzeyde eğitimli profiller için daha hızlı gözden geçirilecek ve yerel işgücü piyasasının taleplerini karşılamayan işler için AB dışından işçi getirilmesine izin verilecek. Ancak işveren, Avrupa içinde uygun bir aday arama konusunda en az dokuz hafta çaba göstermiş olacak. (daha önce bu süre altı haftaydı).
Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.