Hollanda, 3 bin euronun üzerindeki nakit ödemeleri yasaklamak istiyor Hollanda, 3 bin euronun üzerindeki nakit ödemeleri yasaklamak istiyor

Başkent yönetimi Sivil Kontrol Memurları’nın (BOA) mesai saatleri içinde başörtüsü ve diğer dini kıyafetleri kullanmasına izin vermeye hazırlanıyor. Belediye Başkanı Femke Halsema ve Belediye Encümeni Hester van Buren, Salı günü belediye meclisine gönderdikleri yazılı açıklamada, bu serbestiyi getirmek istediklerini belirtti. 

Gönderilen mektupta, "Yönetim, dini geçmişleri ne olursa olsun tüm kamu görevlilerinin profesyonel ve tarafsız olduklarına inanmaktadır" ifadesine yer verilirken bu kararın ayrıca ciddi personel sıkıntısı çekilen dönemlerde iş başvuruların artışına etki edeceği kanaatinde olduğu belirtildi. Kararın ne zaman yürürlüğe girebileceği konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Adalet Bakanlığı’nın talimatı, tıpkı polis memurlarında olduğu gibi, BOA’ların da tarafsızlık gerekliliğine uyması yönünde. Ancak Hollanda anayasasına göre belediyeler, kendi bünyesinde çalışan memurların kılık ve kıyafet kurallarını belirleme yetkisine sahip. Bakan Yeşilgöz ise bu konuda ortak bir yönerge olmasını istiyor ve Belediyeler Birliği ile görüşmeye devam ediyor.

Amsterdam; Bakanlığın yönergesine karşı bir tutum sergileyen ilk şehir değil. Geçtiğimiz yıl içerisinde Arnhem ve Tilbur ve bu ayın başından itibaren de Utrecht belediyeleri BOA memurlarına başörtüsü serbestisi verilmesine karar verdi.Den Haag belediyesinin de bu serbestiye sıcak baktığı bilinmekte ancak henüz ne zaman yürürlüğe gireceği konusunda bir açıklama yapılmadı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.