Sevgili okurlar,

Bu yazımda başınıza gelebilecek bir trafik kazasında, maddi ve manevi tazminat haklarınız hakkında kısaca bilgi vereceğim.

Hayat, iyi sürprizlerle olduğu kadar kötü sürprizlerle de doludur. Siz trafikte ne kadar dikkatli olursanız olun, bazen hava koşulları, bazense karşı tarafın bireysel hataları yüzünden trafik kazalarının önüne geçemezsiniz. Yani diğer bir deyişle, kaza geliyorum demez. 

Kaza tazminatı nedir, kimler talep edebilir?
Kazazede/mağdur olan sürücünün ya da yolcunun veya ölümle sonuçlanan kazalarda ise ölen kişinin yakınlarının ve mirasçılarının, kazaya sebebiyet veren karşı tarafın sigortasından talep ettiği maddi ve manevi tazminata 'kaza tazminatı' denir. 

Trafik kazasında yaralanma meydana gelmişse, kazazede/mağdur maddi ve manevi tazminat talep edebilir. (sürücü/yolcu, yaya, bisiklet/motosiklet vb. sürücüsü gibi) Kazazede/mağdurun kaza nedeniyle muhatap olacağı “sağlık masrafları, bakım hizmeti, kaza anında zarar gören kişisel ve özel eşyalar, çalışma hayatı boyunca uğrayacağı işgücü kaybı, gelir kaybı” ve bunun gibi oluşan tüm masraflar için maddi tazminat talep etme hakkı vardır. Ayrıca trafik kazası nedeniyle uğradığı “üzüntü, keder ve acı” nedeniyle (smartengeld) de manevi tazminat talep etme hakkı bulunur.

Karayolunda meydana gelen trafik kazaları, tüm dünyada oluşan ölümlerin yüzde 2.3'üne yol açmaktadır. Ölüm nedenleri arasında ise 10. sırada gelmektedir. 

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ise kazazede/mağdurun vefatı durumunda, vefat eden kişinin ölüme kadar devam eden hastane ve tedavi giderleri, cenaze giderleri, yukarıda beyan ettiğim diğer masraflar vb. gibi masraflarla beraber, vefat eden kişinin maddi ve manevi desteğinden mahrum kalan kişiler maddi ve manevi tazminat talep etme hakları vardır. (Eş, çocuk, anne, baba veya bakmakla yükümlü olduğu kimseler)

Trias Legal ailesi olarak kazasız bir ömür sürmenizi diliyoruz.

Yakup Terzi
Kaza Hukuku Uzmanı, Trias Legal CEO'su 

Trias Legal - Letselschade
Rotterdam Airportplein 22,  3045 AP Rotterdam
Telefoon: 010 - 799 7040   Mobiel: 06 - 14 200 440
www.triaslegal.nl

Yakup Terzi
Yakup Terzi
Kaza Hukuku Uzmanı, Trias Legal CEO'su 

Haber Fotoğraf: Clark Van Der Beken - Unsplash

Editör: Aslı Onuş