T.C Rotterdam Başkonsolosluğu’nda 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 108. yılı ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla düzenlenen törende, şehitler ve Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler anıldı.

Ayrıca 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün 102. yıl dönümü dolayısı ile Milli Şair Mehmet Akif Ersoy da saygı ve minnetle yad edildi.

Tören saygı duruşu ile başladı

Rotterdam Başkonsolosluğu’nda duygulandıran 18 Mart etkinliği

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Rotterdam Başkonsolosu günün mana ve önemine dair bir konuşma yaptı. Evladını Çanakkale’ye vatan savunmasına gönderen bir ana vakar edası ile yaptığı duygulu konuşmada Kısacık, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve saygı ile yad etti. Milli Şairimiz Mehmet Akif ile birlikte İstiklal Marşının bestecisi Cumhurbaşkanlığı aynı zamanda Senfoni Orkestrası Şefi olan Osman Zeki Üngör’ü de unutmadı.

Başkonsolos Kısacık'dan gönülllülere teşekkür

Başkonsolos sevgi kısacık
6 Şubatta ülkemizi yasa boğan asrın felaketinin ardından Hollanda’da yapılan çalışmalara da değinen Başkonsolos Kısacık, “Vatandaşlarımızın gece gündüz demeden, canla başla birlik ve berberlik içinde çalıştıklarına bizzat şahit oldum. Kahramanmaraş merkezli depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Alttan rahmet, yaralılara acil şifalar yakınlarına sabır diliyorum. Yardım seferberliğine katılan vatandaşlarımız başta olmak üzere STK temsilcilerine, basın mensuplarına ve konsolosluğumuz personeline de ayrıca teşekkür ederim” dedi. 

Dinleyenlerin tüyleri diken diken oldu

Güleser Kürk İstiklal Marşı
Başkonsolos Sevgi Kısacık’ın ardından sahneye gelen 10 yaşındaki Güleser Kürk İstiklal Marşı’nın 10 kıtasını ezbere okudu. Kusursuz ve duygu dolu İstiklal Marşının tamamını okutan Güleser Kürk ayakta alkışlandı.

Yıllardır Hollanda’da müzik öğretmenliği yapan ve müzik okulu sahibi sanatçı Semih Arıkan sahneyi öğrencisi Şerife Taşkır ile paylaştı. Arıkan’ın sazına sesi ve yorumu ile eşlik eden Şerife Taşkır, Çanakkale türküsü ile birlikte üç türkü/ ağıt seslendirdi.

Sesi ve yorumu ile yıllardır sahnelerde boy gösteren sanatçılara taş çıkartan Şerife Taşkır da hak ettiği alkış ile birlikte dinleyenlerin iltifatlarına tabi oldu.

Program, Din görevlisi Halim Balcıoğlu Kur’anı Kerim Tilaveti’nin ardından Diş İşleri Ataşesi Muhammet Emin Altın tarafından başta Çanakkale ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimize, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza edilen dua ile son buldu.

Rotterdam başkonsolosluğu 18 mart töreni

Kaynak: N’Haber.nl

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.