Telegraaf gazetesinde yer alan bir haber üzerine resmi açıklama yapan Rijksvoorlichtingsdienst, Başbakan Mark Rutte’nın, Cuma günü NATO Genel Sekreterliği adaylığı için Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için Türkiye’ye gideceği bilgisini doğruladı.

Gazetenin haberinde, Rutte’nın bu ziyareti başbakanlık görevinden ayrı gördüğü, bu nedenle Türkiye’ye resmi hükümet uçağı ile değil normal yolcu uçağı ile gideceği ve biletini de kendi parası ile ödediği belirtildi.

Rutte’nın  NATO Genel Sekreterlik görevine getirilmesi neredeyse kesin olarak görülüyor. Kuruma yakın kaynaklara göre 32 üyenin 28’i Rutte’ya destek vermekte. Ancak Türkiye ile birlikte Slovakya, Macaristan ve Romanya’nın nasıl bir tutum içinde olacağı tam netlik kazanmış değil.

Başbakan Rutte, Mart ayı sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hedefleri hakkında bir telefon görüşmesi yapmıştı. Görüşme sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin bir adayı "beklentiler ve ihtiyaçlar" doğrultusunda destekleyeceğini belirtti. 

Hollanda'da 4 sağ partili koalisyon ülkede neleri değiştirmeyi planlıyor? Hollanda'da 4 sağ partili koalisyon ülkede neleri değiştirmeyi planlıyor?

De Telegraaf gazetesi, Türk kaynaklara göre Beştepe’den Rutte hakkında "olumlu sinyaller" geldiğini yazdı.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.