Rusya’nın başkenti Moskova; Cuma gecesi Crocus Belediye Binası'ndaki konser salonunda gerçekleşen terör saldırısı ile sarsıldı. Terör örgütü IŞİD tarafından üstlenilen saldırıda konser salonunda bulunan en az 90 kişi hayatını kaybetti. Olayda 100’ün üzerinde kişinin yaralandığı belirtildi. Kremlin, saldırıyla bağlantılı olduğu belirtilen 11 kişinin gözaltına alındığını ve dört kişinin ise saldırıyla doğrudan ilgisi olduğu gerekçesiyle tutuklandığını bildirdi. Rus yetkililer saldırıyı IŞİD üstlenmiş olsa da diğer opsiyonların da araştırıldığını belirtiyor. Kentte hafta sonu yapılacak toplu etkinlikler iptal edildi. 

İsviçre, Beypazarı sodalarının satışını 'doğurganlığı etkiliyor' gerekçesiyle yasakladı İsviçre, Beypazarı sodalarının satışını 'doğurganlığı etkiliyor' gerekçesiyle yasakladı

Rusya Soruşturma Komitesi, Moskova’daki terör saldırısında 60’tan fazla kişinin hayatını kaybettiğini, ölü sayısının artabileceğini, olayın gerçekleştiği yerde uzmanların çalışmalarını sürdürdüğü açıkladı.

Açıklamada; olay yerindeki silah ve mühimmat dahil bütün delillere ve kamera görüntülerine el konulduğu, genetik, balistik ve parmak izi incelemelerinin yürütüldüğü ifade edildi.

11 kişi yakalandı, 4’ü tutuklandı
Saldırının ardından Bryansk bölgesinde bir otomobil güvenlik güçlerinin dur ihtarına durmayıp kaçmaya çalıştı. Kovalamaca sırasında ateş açıldı ardından araç takla attı. Şüphelilerden ikisi yakalandı diğerleri ormana kaçtı. Araçta yapılan aramada çok sayıda tabanca ve tüfek ele geçirildi. Araçta Tacikistan vatandaşlarına ait pasaportlar bulundu.

Federal Güvenlik Servisi saldırıyla bağlantılı 11 kişinin yakalandığını duyurdu. Bunlardan 4'ünün saldırıyla doğrudan bağlantılı olduğu bildirildi. 

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Rossiya-24 devlet televizyon kanalına yaptığı açıklamada, 115 kişinin hastaneye kaldırıldığını, bunlardan 5’inin çocuk olduğunu, 60 kişinin ağır yaralı olduğunu aktardı.

Hafta sonu halka açık tüm etkinlikler iptal edildi
Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, hafta sonu Moskova'da tüm halka açık etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu. 

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov terör saldırısını ele almak için bir görev gücü kurduklarını duyurdu. Terör saldırısının ardından Moskova metrosunda da yolcular sıkı güvenlik aramasından geçirilmeye başlandı. 

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.