Tatil sezonunda birçok gurbetçimiz, artan uçak bileti fiyatları nedeniyle karayolundan memlekete gitmeyi tercih ediyor. Ancak bu uzun yolculukta harcanacak benzin de bir hayli yekûn tutuyor. Alman Otomobil Kulübü ADAC’ın AB Komisyonu’nun güncel verilerine dayanarak hazırladığı bir liste, gurbetçilerimizin benzin maliyetinde tasarruf etmesini sağlayacak ipuçları içeriyor.

Fransa ve Hollanda'dan yola çıkacak sürücüler için özellikle Almanya’da fiyatların daha ucuz olduğunu belirtelim. Almanya’ya göre Fransa'da benzin ve dizel için ek ücretler litre başına 5 ila 10 sent arasında, Hollanda'da ise ortalama 20 sent daha pahalı. Belçika’da benzin fiyatları Almanya’ya göre yaklaşık 5 sent daha ucuz, dizel fiyatı ise 8 sent daha pahalı.

Sıla yolu üzerinde bulunan ülkelerden Çekya’da benzin litre fiyatı 1,60 euro, dizel litre fiyatı ise 1,53 euro.

Yol güzergahında Macaristan veya Slovakya’ya doğru ilerleyenler daha uygun akaryakıt fiyatları ile karşılaşıyor. Macaristan’da bir litre benzin ve dizelin fiyatı 1,57 euro, Slovakya’da ise bir litre benzin 1,63 euro, bir litre dizel 1,52 euro.

Memleket yolunda İtalya üzerinden gidecekler için depolarını Avusturya’da doldurmaları daha mantıklı bir seçenek olacak. Avusturya’da benzinin litre fiyatı 1,65 euro, dizelin litre fiyatı 1,62 euro. Ancak İtalya’da benzin litre fiyatı 1,90 euro, dizelin fiyatı ise 1,75 euro.

Avusturya, Slovenya, Hırvatistan üzerinden gidecekler ise depolarını Avusturya’dan sonra doldururlarsa tasarruf yapabilirler. Slovenya’da benzin litre fiyatı 1,57 euro ve dizel litre fiyatı 1,54 euro. Hırvatistan’da ise sırasıyla 1,60 euro ve 1,56 euro.

Macaristan, Romanya, Bulgaristan rotasını takip edecekler için fiyatlar biraz daha ucuz. Macaristan’da bir litre benzin 1,61 euro, dizel fiyatı ise 1,58 euro. Türkiye’den önce son durak olan Bulgaristan’da benzin ve dizel fiyatı 1,37 euro.

Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan rotasını takip edecekler için Sırbistan’da benzin litre fiyatı 1,70 euro, dizel fiyatı ise 1,73 euro.

Almanya’da öğrencilere müjde: BAföG yardımları artıyor Almanya’da öğrencilere müjde: BAföG yardımları artıyor

Yalnız unutulmaması gereken çok önemli bir konu bulunmakta. Açıklanan bu rakamlar değişkenlik gösterebiliyor. Ayrıca ülke içinde bölgelere ve nereden benzin veya dizel tedariki yaptığınıza göre de değişkenlik gösterebilir.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.