Vape’ olarak adlandırılan, duman yerine buhar solunmasını sağlayan elektronik sigaralar, tahmin edilenden çok daha fazla zehirli madde içeriyor. RTL News tarafından yapılan araştırmaya göre, bazı elektronik sigaralar 200 ila 300 sigara kadar, yani yasal sınırların çok üzerinde nikotin içeriyor. Araştırma ayrıca elektronik sigara kullanırken kurşun solunduğunu da ortaya koydu.

RTL News, farklı bölgelerden 10 ortaokuldan gönderilen 20 elektronik sigarayı İngiltere'nin Liverpool kentindeki özel bir laboratuvarda test etti. Test sırasında elektronik sigaralar parçalara ayrılarak içeriği incelendi. Uzmanlar sonuçları "son derece endişe verici" olarak nitelendiriyor.

Bir elektronik sigara 600 nefes içerebilir, ancak bazı elektronik sigaralar 15.000 nefese kadar çıkabiliyor. RTL News'e göre testler, popüler e-sigaraların toksik ve kanserojen olduğunu da açıkça ortaya koydu.

Utrecht Üniversitesi'nden toksikolog Remco Westerink, Radyo 538'in Sabah Programı'na verdiği demeçte araştırma sonuçları karşısında şok olduğunu söyledi. Test edilen elektronik sigaralarda kurşun bulunmasının çok çarpıcı olduğunu belirten Westerink, "Bu zehirli madde beyin gelişimini bozar. Sigaralarda bunu istemezsiniz, hele ki çocuklar tarafından kullanılıyorsa." yorumunu yaptı.

RTL News'in araştırması sırasında bazı elektronik sigaraların nikel, aseton ve demir gibi diğer toksinler de içerdiği tespit edildi. Westerink, vape'lerin içerisinde "Bir filtre var ve onu yavaşça ısıtıyorsunuz. Dolayısıyla metaller bundan çıkıyor ama üretim sürecinde de içeri girmiş olabilir." açıklamasını yaptı.

Hollanda’da 1 Ocak 2024’ten itibaren sıvı formattaki vape'ler ve meyve aromalı vape'lerin satışına izin verilmiyor. Westerink, vape'lerin ilk çıktığında sigarayı bırakmak için kullanıldığını ancak şimdi gençlerin kullanması için meyve ve çikolata gibi aromalar eklendiğine dikkat çekti ve hükümete daha fazla denetim yapılması çağrısında bulundu.
©Sonhaber.eu

Hollanda’da yeni kabinede yer alacak bakanlar Hollanda’da yeni kabinede yer alacak bakanlar

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.