ANP haber servisinin Den Haag'a yakın kaynaklardan elde ettiği bilgiye göre, 22 Kasım 2023 tarihinde seçim yapılacak. Bu bilginin bugün düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında resmi olarak açıklanması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta yaşanan göçmen sayısının sınırlanması hususundaki anlaşmazlık, 4.Rutte koalisyonunun düşmesine neden oldu. Başbakan Rutte hükümetin düştüğünü açıkladıktan sonra, aktif siyaseti de bırakacağını açıkladı.

Siyasi arenada şaşkınlıkla karşılanan bu karar sonrasında iki parti liderinden daha şaşkınlık uyandıran açıklamalar geldi. 

CDA Başkanı Wopke Hoekstra, parti başkanlığından çekileceğini ancak aktif siyaset içerisinde olmaya devam edeceğini açıkladı. 

Bu hafta çarşamba günü ise D66 parti lideri, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Sigrid Kaag parti başkanlığından ayrılacağını açıkladı.

Rutte'nın istifa açıklamasının ardından parti başkanlığına Dilan Yeşilgöz aday oldu. Düşen kabinede Adalet Bakanlığı koltuğuna oturan Yeşilgöz'ün VVD içerisinde de parti başkanlığı için desteklendiği görüldü.

D66 lideri Kaag'ın istifa açıklamasının ardından, 4. Rutte hükümetinde Enerji ve İklim bakanı olan Rob Jetten parti başkanlığına aday oldu.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.euya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.