Hollanda'da çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren 200'den fazla yatırımcının katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinin açılış konuşmalarını ING Küresel CEO'su Steven van Rijswijk ile Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal yaptı.

Büyükelçi Ünal, iki ülke arasında ticaret, yatırım, finans ve turizm alanlarında giderek artan bir ilişki söz konusu olduğunu dile getirdiği konuşmasında, şu örnekleri verdi:

  • İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2023 yılında 12,2 milyar USD olup, ihracat 7,87 milyar USD, ithalat ise 4,42 milyar USD olarak gerçekleşmiştir.
  • 3.049 Hollandalı şirket Türkiye'de faaliyet göstermektedir.
  • Hollanda her zaman Türkiye'deki en büyük yatırımcı olmuştur. Hollanda'dan Türkiye'ye 2002-2023 döneminde yapılan doğrudan yabancı yatırımların toplam tutarı 28,9 milyar USD olup, toplam payı %15,6'dır.
  • Hollanda'nın Türkiye'deki hisse senedi yatırımı 23 milyar ABD Doları iken, Türkiye'nin Hollanda'daki hisse senedi yatırımı 2022 yılında 21,2 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. 
  • 2023 yılında yaklaşık 57 milyon turist ağırladık. 1 milyon 220 bin Hollandalı dostumuz Türkiye'yi ziyaret etti.

Ünal; neredeyse yarım milyonluk Hollanda-Türk toplumu Hollanda ekonomisinin ve toplumunun ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getirdi.

Türkiye'deki makroekonomik gelişmeler ve yatırım ortamı

türkiye holland 02

Etkinlikte Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Sayın Burak Dağlıoğlu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Borçlanma Genel Müdürü Sayın Yiğit Korkmaz Yaşar, Türkiye'deki makroekonomik gelişmeler ve yatırım ortamına ilişkin ayrıntılı sunumlar yaptı.

Hazine Maliye Bakanlığı Borçlar Genel Müdürü Yiğit Yaşar Korkmaz, sunumunda şu mesajları verdi:

  • Uzun yıllar boyunca karşılıklı saygı, işbirliği ve ortak ekonomik çabalara dayalı sağlam bir ilişki geliştiren iki ülke arasındaki fırsatları ve potansiyel işbirliklerini keşfetmek üzere bir araya geldik. 
  • Enflasyonla mücadele, mali disiplinin sağlanması, büyümenin dengelenmesi, cari açığın azaltılması ve uluslararası rezervlerimizin güçlendirilmesi temel politika önceliklerimiz olarak öne çıkmaktadır. 
  • Uyguladığımız kurala dayalı, öngörülebilir ve kararlı politikalarımız neticesinde, Türk lirası varlıklara yönelik yurt içi ve yurt dışı talep artmış; ülke risk primimiz ile ihraç ettiğimiz enstrümanların getiri farkları ise önemli ölçüde azalmıştır. 
  • Temel önceliği enflasyonu düşürmek olan ekonomi politikalarımızın taviz verilmeden uygulamaya devam edilmesi ile birlikte önümüzdeki dönemde de ülkemize yönelik sermaye akımlarında ve kredi notu görünümünde olumlu gelişmelerin devam edeceğine inanıyoruz.

ING Grubu Küresel İcra Kurulu Üyesi ve Global Perakende Bankacılık Başkanı Sayın Pınar Abay'ın kapanış konuşmasının ardından yapılan soru-cevap oturumunda Türkiye’deki yatırım olanakları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

türkiye holland 03
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş