Geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günü bölgesel toplu taşıma şirketleri, Etos, Bijenkorf, PostNL ve toptancılık sektöründe çalışan personelin gerçekleştirdiği grevden sonra, önümüzdeki hafta dört büyük şehirdeki temizlik işçileri, boa’lar ve belediye memurlarının greve gidiyor.

Hollanda İşçi Sendikaları Konfederasyonu (FNV) tarafından yapılan açıklamada önümüzdeki hafta 24 Ocak ile 30 Ocak tarihleri arasında Amsterdam, Almere, Tilburg ve Rotterdam’da hem temizlik işçileri ve sokakların güvenliğinden sorumlu boa memurlarının hem de belediye memurlarının greve gideceği belirtildi.

Açıklamada, maaşlara yapılan zammın yaşanan enflasyonun çok altında olduğu ve personelin çalışma şartlarının iyileştirilmesi için greve gidilmesine gerek görüldüğü belirtildi. Grev günlerinden en büyük etkinin Almere’de temizlik işçilerinin yapacağı iş bırakma eyleminde yaşanacağı, iki gün boyunca çöplerin alınmayacağı kaydedildi.

FNV, Amsterdam, Rotterdam, Tilburg ve Almere belediye memurlarının iş bırakma eylemi gerçekleştireceği ve bununla diğer isteklerin yanı sıra yüzde 12'lik bir ücret zammı talebinin hatırlatılacağını aktardı.

24 ve 25 Ocak günlerinde Almere’de temizlik işçileri çöpleri toplamayacak. Belediye memurlarının ise dayanışma amacıyla birkaç saat iş bırakacak.
25 Ocak günü Tilburg’daki memurlar 13:00 ile 14:00 saatleri arasında ve Rotterdam’daki memurlar ise 14:00 ile 16:00 saatleri arasında iş bırakacak.
30 Ocak tarihinde Amsterdam belediyesi çalışanları saat 09:00 ile 12:00 arasında iş bırakacak.

FNV'ye göre, toplu iş sözleşmesine dahil olan 187 bin memur bulunmakta. Belediyeler maaşlara şubatta yüzde 5 ve nisanda yüzde 3 zam teklifinde bulundu ancak FNV bir yıllık bir süre için yüzde 12’lik bir maaş zammı talebinde bulundu. Sendika ayrıca 2024 yılı için toplu iş sözleşmesinde enflasyona bağlı olarak otomatik bir artış yapılmasını talep ediyor. 

Sendika, Hollanda Belediyeler Birliği (VNG) ile yapılan toplu pazarlıkların boşa çıkmasının ardından Kasım ayı ortasında yaptığı açıklama ile greve gidileceği sinyalini vermişti.
©Sonhaber.eu

Fotoğraf: De Rooij Fotografie - Pixabay

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş