banner112

Hollanda’da kabine yaz tatilini kısaltmayı, Noel tatilini uzatmayı düşünüyor

banner94

Kabine yeni eğitim yılında tatil günlerinde değişiklik yapmayı planlıyor. Buna göre yaz tatilleri kısalacak, Noel tatili uzayacak.

HOLLANDA 16.04.2022, 14:47
Hollanda’da kabine yaz tatilini kısaltmayı, Noel tatilini uzatmayı düşünüyor

Geçtiğimiz iki yıllık dönemde yaşadığımız Korona pandemisi toplumun çeşitli kesimlerini olumsuz etkiledi. Bu kesimlerden biri de eğitim sektörü oldu. Zaman zaman yüz yüze eğitime ara verilen dönemlerde öğrenciler, çevrimiçi eğitimlere devam etmek zorunda kaldı.

Hükümet bu yaşananlardan aldığı dersler sonucunda, tekrar aynı sıkıntıları yaşamamak ve öğrencilere yaşatmamak için tatil günlerinde değişiklik yapmayı planlıyor.

Henüz net bir sonuç alınmamış olsa da Eğitim Bakanları Robbert Dijkgraaf ve Dennis Wiersma'nın Temsilciler Meclisi'ne gönderdiği “Temel Eğitimde, (orta)uzun vadeli COVID19 yaklaşımının ana hatları” başlıklı bir plana göre hükümet, önümüzdeki yıldan itibaren yaz tatillerini bir hafta kısaltıp, Noel tatilini de bir hafta uzatmayı planlıyor.

Bakanlar; tatil günlerin yapılmak istenen değişiklik ile ilgili “bu durum öğrencilerin en az ders kaybı yaşaması için, eğitimde orta uzunlukta bir tatil dönemi olup olamayacağı sorusunu yarattı” şeklinde açıklama yaptı. 

Kabine bu şekilde özellikle kış aylarında arttığı bilinen hastalıklar ve olası yeni bir pandemi için hazırlıklı olunacağını tahmin ediyor.

Tatil günlerinin değişmesi birçok kesimi etkileyecek

Okul tatili dönemlerindeki değişiklik öğrenciler kadar ailelerini de tedirgin edecek. Ebeveynlerin yaşayacağı tedirginliğin farkında olduklarını belirten Dijkgraaf ve Wiersma, “bu yüzden tatil günlerini belirleyen ilgili taraflarla görüşmelerimiz halen devam ediyor.” dedi.

Kabinenin tatil günlerinde olası değişiklik planı eğitim sektörünü ikiye ayırdı. İlköğretimde yetkili PO Kurulu prensipte böyle bir değişikliğe olumsuz yaklaşmadıklarını ancak, kurul üyelerinin bu konuyu görüşmesi gerektiğini belirtti.

Orta öğretimde okulları temsil eden VO Kurulu ise tatil günlerinin kaydırılmasının birçok aksaklığı da beraberinde getireceğini dile getirdi.

Hükümetin; okul tatil günlerinde yapılması düşünülen olası değişiklik hakkında, Haziran ayına kadar karar alacağı belirtilmekte.

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Yorumlar (4)
Tugba 1 ay önce
Nekadar saçma bi karar…! Umarım bu saçmalıgı yururluge getirmezler…!!! Yaz tatilinin kısaltılmasındaki neden okadar mantıksızki…? Allah bunlara akıl fikir versin.. bende çok onemli bi sebeb var sandım meger yine kendilerinin canı oyle istedigi için boyle bi karar almak istemişler.. yoksa ogrencileri dusundukleri için degil…! Çok mantıksız bi karar…!!!!
Birisi 1 ay önce
Tam tersi olmasi lazim yaz tatilo 6 hafta az en az 8 hafta olmali cocuklar dinlenmeli 4 yasinda hayat mucadelesi basliyor yazik
Mehmet 1 ay önce
Saçmalık sadece kendini düşünmek gurbetçiler ne yapacak ve böyle bor şey olursa Türk sivil ve siyasi kurumları olarak ne yapacaklar
Szaa 1 ay önce
Bütünyıl çocuklar zaten kendilerine fazla zaman ayırmadan nefes alamadan iş ,ders, staj , ,sınavlar, ve kaybettikleri sınavlar için tekrar çalışmak derken, Yazın bir nefes alacaklar hava ferah tam tatil ve rahatlayacaklar okul öncesi, Bu arada aileleride Sanki kendileri sınavı yapıyormuş gibi onlarda sıkıntısını çekiyorlar,ve Korona dönemide herkes evlerde bunalmış durumda. Herkes stresini ve yorgunluğunu atmak için, yazı dört gözle beklerken,Yaz tatillerinin kısaltılmasının doğru olmayacağını Düşünüyorum.İnsanların onca koşturmadan sonra dinlenmeye ve deşarj olmaya hakkı var, yoksa ilerde çalışmak için aynı enerjiyi yakalayamazlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@