Hollanda’da 2014 yılında kimlik ve pasaportların geçerlilik süreleri 10 yıla çıkartıldı. Bu yıl en az 3 milyon kişinin pasaportunun veya kimliğinin geçerlilik süresi dolacak. Bu nedenle belediyeler vatandaşları zamanında randevu almaları konusunda uyarıyor.

2014 yılında yürürlüğe giren uygulama, daha önce 5 yıl olan Hollanda pasaportu ve kimlik kartı geçerlilik süresi 10 yıla uzatıldı. Resmi makamlarca 2014 yılında kaç kişinin pasaport veya kimlik süresini 10 yıl uzattığı bilinmese de belediyeler bu yıl yenileme ve uzatma işlemlerinde yoğun yığılmalar olacağını tahmin ediyor.

Bu durum özellikle randevu sisteminde ve akabinde de belediyenin ilgili biriminde aşırı yoğunluğa neden olacak. 

Tahminlere göre bu yıl yaklaşık 1,7 milyon vatandaş pasaportunu, 1,3 milyon vatandaş ise kimlik kartını değiştirecek.

Başvuru işlemlerini yöneten Ulusal Kimlik Verileri Dairesi, söz konusu yoğunluğun 2028 yılına kadar devam edeceğini öngörmektedir. Önümüzdeki  dört yıl boyunca belediye’ye pasaport ya da kimlik kartı başvurusu yapmanın alışılmışın dışında daha uzun sürebileceği belirtiliyor.

Belediyelerden yapılan açıklamalarda randevu sisteminde oluşabilecek yoğunluk için zamanında başvuru yapılması tavsiyesinde bulunuluyor.

Wilders’ın sığınmacılarla ilgili planı, Almanya’yı karıştırdı Wilders’ın sığınmacılarla ilgili planı, Almanya’yı karıştırdı

2024 Pasaport ve kimlik kartı ücreti
Hollanda  pasaportu ve kimlik kartı için ödenecek miktar kişinin yaşına ve başvuru yaptığı belediyeye göre değişiklik gösteriyor.. 

Rijksoverheid web sitesinde açıklanan rakamlara göre; 
Hollanda pasaportu için yapılan başvurularda 18 yaşın altındaki bireylerden yaklaşık 63,42 euro, 18 yaş ve üzeri bireylerden 83,87 euro alınıyor.

Kimlik kartı başvurularında ise 18 yaş altı bireyler 40,92 euro, 18 yaş ve üzeri bireyler ise 75,80 euro ödüyor.

Hollanda vatandaşı olan ve sınır bölgelerinde veya yurtdışında ikamet eden vatandaşlardan alınan pasaport ve kimlik bedelleri için bu habere göz atabilirsiniz: 
2024 Hollanda pasaportu ve kimlik ücretleri ne kadar?
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.