Resmi bir belgenin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede yasal olarak kullanılmasını sağlayan bir belge onayı olan Apostil işlemleri, elektronik ortamda da yapılabilmekte. Özellikle yurtdışında yaşayan gurbetçilerimizin sıklıkla başvurduğu Apostil işlemleri, noter, konsolosluk veya resmi bir daireye gitmeden de halledebiliyor. “E-Apostil” olarak adlandırılan bu işlem harcanan zaman, işgücü ve maddi kayıpları engelliyor.

E-Apostil başvurusu nasıl yapılır?
E-Apostil başvurusu www.eapostil.gov.tr sitesi üzerinden yapılabiliyor. Başvuru yaparken E-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza veya TC kimlik kartı ile giriş yapılması gerekiyor. Daha sonra, apostil alınmak istenen belgenin uygulamaya yetkili kılınmış kuruma (Adalet Bakanlığı veya İçişleri Bakanlığı) iletilmesi gerekiyor.

Başvuru sonrası incelenen ve onaylanan belgeler yine www.eapostil.gov.tr sitesi üzerinden başvuru sahibine iletiliyor. İlgili kurum tarafından elektronik ortamda oluşturulan ve e-Apostil uygulanan belge, PTT tarafından Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) ile imzalanarak başvuru sahibine teslim ediliyor.

Elektronik belgelerin teslim edildiği yabancı resmi makamlar, bu belgelerin doğruluğunu, belgeyi “Belge Doğrulamak İstiyorum” düğmesini kullanarak teyit edebiliyor.

Almanya’da bir Türk taksici bulduğu para dolu çantayı sahibine teslim etti Almanya’da bir Türk taksici bulduğu para dolu çantayı sahibine teslim etti

Hangi belgeler için E-Apostil alınabilir?
E-Apostil sistemi aracılığıyla şu belgeler için apostil alınabiliyor:

  • Adli Sicil Kaydı
  • Mahkeme Kararı
  • Nüfus Kayıt Örneği
  • Çok Dilli Doğum Kayıt Örneği (Formul A)
  • Çok Dilli Evlenme Kayıt Örneği (Formul B)
  • Çok Dilli Ölüm Kayıt Örneği (Formul C)

E-Apostil sistemi üzerinden henüz isim denklik belgesi, diploma, transcript ve şirket kuruluş belgesi ile iş bitirme belgelerinin Apostil işlemlerinin elektronik ortama aktarılması için çalışmalar devam etmekte.

Hangi ülkelerde geçerli?
E-Apostil tasdiki gerçekleştirilen belge, Lahey Konvansiyonunun tüm üye ve taraf devletlerinde geçerli bir belge olarak kabul ediliyor. Sözleşmeye taraf olan ülkelere ait güncel liste ile her bir ülkede Apostil onayı vermeye hangi makamların yetkili olduğuna dair bilgilere, bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.