Havalar ısındı tatil sezonu başladı. Dolandırıcılar her sektörde olduğu gibi tatil sektöründe de artmaya başladı. Binlerce vatandaşı dolandıran bu çetelere karşı operasyonlar yapılıyor ve sektör uzmanları da tatilcileri “tatil yaparken dolandırıcıların tuzağına düşmeyin!” şeklinde uyarıyor. 

Avrupa’da yaşayan birçok gurbetçimiz tatillerini Türkiye’de geçirecek. Tatilin bir kısmında akraba ve tanıdıklar yanında geçirecek olan gurbetçilerimiz, bir kısmını ülkenin farklı yerlerindeki tatil beldelerinde olmayı tercih edecek. 

Dijitalleşmenin getirdiği internet üzerinden “tatil yeri” veya “araç kiralama” araması yapan vatandaşları hedef alan bu dolandırıcı çeteleri binlerce kişinin tatilini zehir ediyor. Bilindik tatil veya araç kiralama sitelerini kopyalarını yapan bu kişiler, normalden ucuz fiyatlarda satış yaparak pek çok tatilciyi dolandırıyor.

Otel rezervasyonlarında dolandırıcılık 
Sektör uzmanları özellikle sosyal medya platformlarında görülen tatil ilanlarına şüpheyle yaklaşılması gerektiği uyarısında bulunuyor. Rezervasyonların resmi siteler üzerinden yapılması gerektiğini belirten uzmanlar bu şekilde dolandırılma riskinden de uzak durulacağını belirtiyor.

Bilindiği üzere sosyal ağlarda bazı siteler öncelikli olarak listeleniyor, reklam karşılığı ön plana çıkan firmaların güvenilirliğine şüpheyle bakılması gerekiyor. 

Dolandırıcılar Bir başka yöntem ise otellerin web sitelerini kopyalayarak daha ucuz fiyattan tatil satmak. İnternet üzerinden veya sosyal medya aracılığıyla bir tatil yeri ayırtmadan önce sitenin doğru ve resmi site olup olmadığını araştırmak gerekiyor.

Rent a Car dolandırıcılığı
Son zamanlarda ortaya çıkan bir başka dolandırıcılık şekli ise otomobil kiralama (Rent a car) alanında yaşanıyor. Aynı otellerde olduğu gibi araç kiralama firmalarının sitelerini birebir kopyalayan dolandırıcılar, kullanıcıların arama motorlarına 'araç kiralama' yazmaları halinde sahte web sitelerine yönlendirilmesini sağlıyor.

Dolandırıcılar kendilerine gelen bildirime göre tatilci ile iletişime geçerek verdikleri hesaba kapora ödemesi yapmasını istiyor. Uygun fiyatlı aracı kiralamak isteyen tatilci ise istenen miktarı verilen hesap numarasına aktarıyor. Araç kiraladığını sanan tatilci, dolandırıldığını ancak aracı teslim almak istediğinde anlıyor. 

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.