Fransa'nın Nice Belediyesi 1 Mayıs'tan itibaren çocuklar için sokağa çıkma yasağı getirdi. Yasak uyarınca 13 yaşından küçükler, gece 23:00 ile sabah 06:00 arasında tek başına sokağa çıkamayacak. Bu yasağı ihlal edenlere 750 euro para cezası kesilecek.

Avrupa pazarında satılan tüm araçlarda Akıllı Hız Yardımı zorunluluğu başlıyor Avrupa pazarında satılan tüm araçlarda Akıllı Hız Yardımı zorunluluğu başlıyor

Yasağın getirilmesindeki en büyük etkenin Fransa'da son dönemde meydana gelen ve reşit olmayanların hem fail hem de mağdur olduğu şiddet ve ölümle sonuçlanan bir dizi olay olduğu belirtildi. Nice 2009 yılında da böyle bir sokağa çıkma yasağı getirmişti.

Belediye Başkanı Christian Estrosi yasak kararını açıklarken, "Memurlar sokaklara çıkacak, gençleri takip edecek ve gerekirse onları götürecek" dedi. Sokağa çıkma yasağının tüm şehir için geçerli olduğunu belirten Estrosi, “Yasağın 14, 15 ya da 16 yaşındakiler için de uygulamamız gerekip gerekmediğini merak ediyorum." dedi.

Ebeveynlere de bu konuda baskı yapılması gerektiğini savunan belediye başkanı, "Çocuklarının geceleri sokaklarda tek başına dolaşması onların sorumluluğundadır. Yargıdan ebeveynlere resmi bir uyarı vermesini isteyeceğim. Bundan sonra tekrarlanırsa, bir 'ebeveynlik kursuna' gitmelerini ve yaptırımlarla karşılaşmalarını istiyorum." şeklinde açıklama yaptı.

Nüfusu 300,000'i aşan sahil beldesi Nice, Fransa'nın en büyük şehri olmakla birlikte bu tür bir tedbir kararı alan tek şehir değil. Güneydeki Béziers belediyesi de bu ayın başlarında şehir merkezinde ve diğer iki mahallede geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı getirdi.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.