N-VA (Yeni Flaman İttifak) Partili Flaman Konut Bakanı Matthias Diependaele, bu yasama döneminde kiracılar için kuralları çok daha katı hale getirdi. Yapılan bir ankete göre Flaman Bölgesinde sosyal konut kiracılarının Hollandaca bilmeleri gerektiği konusunda siyasi arenada geniş bir mutabakat oluşuyor. Sadece bir parti bu kurala karşı çıkıyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana sosyal konut kiracılarının VDAB’ye kayıtlı olması, ayrıca temel Hollandaca bilgisine de sahip olmaları gerekiyordu. Bakanın yaptığı değişiklikle sosyal konut kiralamak isteyen kişilere A2 düzeyinde Hollandaca bilgisine sahip olma zorunluluğu getirildi. 

Sosyal konut kiracılarının uyması gereken dil kuralı
Flaman Bölgesinde sosyal konut kiracılarının belirli şartları karşılaması gerekiyor. Bunların başında da yeterli düzeyde Hollandaca bilgisi geliyor. 

1 Ocak 2023 tarihinden sonra bir sosyal konutta oturan kişinin en az A2 düzeyinde Hollandaca bilgisi olması ve bunu sözlü olarak ifade edebiliyor olması gerekiyor. Hollandacası yetersiz olan kişiye 2 yıllık süre tanınıyor. Bu süre sonunda yine yeterli derecede dil bilgisine erişemeyen kişiye para cezası kesiliyor. Aynı kural 2017’den sonra bir sosyal konutta oturanlar için de geçerli ancak bu kişilere 1 yıllık bir süre tanınıyor.  

Bir parti hariç tüm partiler dil şartını destekliyor
VRT Nieuws ve Het Nieuwsblad tarafından yapılan bir ankete göre Flaman hükümetinde yer alan N-VA, CD&V (Hristiyan Demokrat) ve Open VLD (Açık Flaman Liberal) partileri Hollandaca bilmenin sosyal konut kiralama konusunda bir koşul olması kuralını destekliyor.

Örneğin Flaman liberaller, "Sosyal konut bir hediye değildir; bir yükselme fırsatıdır ve bu ancak entegrasyon ve dil öğrenimi ile mümkündür," şeklinde yorum yapıyor.

Aşırı sağ eğilimli İslam karşıtı ve ırkçı Vlaams Belang (Flaman Çıkarları) Partisi, sosyal konut alabilmek için Hollandaca bilmenin yanı sıra Belçika'da en az sekiz yıl yaşamış olmak ve üç yıl çalışmış olmak gibi ek şartların getirilmesini savunuyor. 

Flaman sosyalistlerden oluşan Vooruit Partisi yeni lideri Melissa Depraetere, "Belçika'ya gelen herkesin dili öğrenmesini bekliyoruz. Bu zaman alır, bu yüzden hemen herkesin Hollandaca konuşmasını beklemiyoruz ama sosyal konutlarda yaşayanların da dil öğrenmelerini umuyoruz," diyor. 

Sol parti PVDA ise dil öğrenimi için zorunluluk getirmek yerine bunu teşvik etmek ve desteklemek gerektiğini savunuyor. 

Türkiye’de aracını bırakacak gurbetçiler için 185 gün şartı nasıl hesaplanır? Türkiye’de aracını bırakacak gurbetçiler için 185 gün şartı nasıl hesaplanır?

Sosyal konut kiracılarına dil şartına karşı çıkan tek parti Yeşiller. Herkesin başının üzerinde bir çatı olması gerektiğini savunan Yeşiller Partisi insanların yeterince Hollandaca bilmiyor diye bu haklarının ellerinden alınmasını “insanlık dışı” olarak yorumluyor ve ekliyor “Bu şekilde insanların Hollandaca öğrenmesine yardımcı olmuyorsunuz.”  

Haber ve Fotoğraf: Halil Uygun
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.