Pahalı bir seyahati ucuza geçirmek için tercih edilen kabin bagajı ile seyahat artık neredeyse mümkün değil. Birçok hava yolu şirketi belirli ölçülerdeki kabin bagajları için ek ücret talep ediyor. Hangi havayolunda kabin bagajı için ücret ödendiğini ve bu ücretin ne kadar olduğunu sizler için listeledik. 

Aralarında THY, Pegasus, Corendon, Transavia, KLM, WizzAir, RyanAir en EasyJet’in de bulunduğu havayolu şirketlerinin kabin bagajı için uyguladığı kurallar ve ücretler şu şekilde sıralanıyor:

Corendon: Corendon bu hafta Çarşamba gününden itibaren kabin bagajından ücret almaya başladı. Buna göre Hollanda uçuşlarında geçerli olmak üzere, olcular 55 x 40 x 25 santimetre ebatlarında, 10 kiloya  kadar olan bir parça kabin bagajı için 15 euro ödüyor. Daha ağır eşyalar için farklı bir ücret uygulanıyor. Sadece sırt çantası gibi küçük el bagajları ücretsiz.

Transavia: Yolcular 3 Nisan’dan itibaren kabin bagajı için (maksimum 55 x 35 x 25 cm’lik el bagajı ve 10 kg.) 10 Euro'luk bir başlangıç fiyatı ödüyor. Koltuğun altına sığan küçük sırt çantaları veya el çantalarından ücret alınmıyor. Kabinde sadece 70 parça bagaj için yer bulunuyor. Şirket el bagajı ile seyahat eden yolcularına bilet alış esnasında el bagajı için de rezervasyon yaptırmasını tavsiye ediyor.

Ryanair: Koltuk altına sığan (40 x 20 x 25cm’lik) çantalar ücretsiz ancak kabin içi bagaj bölümüne girecek çantalardan 6 eurodan başlayan ek ücret alınıyor. Ücret karşılığında, 10 kg ağırlığa kadar ve maksimum 55 x 40 x 20 cm boyutlarında el bagajı da alabilirsiniz.

WizzAir: 10 kiloya kadar olan dizüstü bilgisayar çantaları, el çantaları veya küçük sırt çantaları ücretsiz. Düşük sezonda, 10 kiloya kadar büyük kabin bagajı için 8,50 euro ile 56,50 euro arasında ödeme yapılıyor. Yüksek sezonda fiyatlar 14,50 ila 65 euro arasında değişiyor. Yolculara ek olarak, maksimum 20 kg, 26 kg veya 32 kg olmak üzere altı parçaya kadar kayıtlı bagaja izin verilir.

EasyJet: EasyJet'te de sadece koltuğun altına sığan, 45 x 36 x 20 cm boyutlarındaki çantalar ücretsiz. Daha büyük el bagajları için (56 x 45 x 25 cm), 7,99 euro'luk bir başlangıç fiyatı uygulanıyor. Çocuklar ve bebekler de dahil olmak üzere her yolcu en fazla üç adet check-in bagajı satın alabilir. Standart kayıtlı bagaj seçeneği 23 kg ve maksimum toplam boyut (uzunluk + genişlik + yükseklik) 275 cm'nin altında olmalıdır.

Şiddetli yağış Belçika ve Almanya'da sel ve su baskınlarına neden oldu Şiddetli yağış Belçika ve Almanya'da sel ve su baskınlarına neden oldu

THY ve KLM
Türk Hava Yollar ve KLM'de kabin bagajı için ücret ödemenize gerek yok, ancak bagajların doğru boyutları ve ağırlık sınırlarını aşmaması gerekiyor.

KLM’de maksimum kabin bagajı boyutu 55cm x 35cm x 25cm. Maksimum el çantası boyutu ise 40cm x 30cm x 15cm. Çanta ve el bagajının toplam ağırlığının 12 kg olması gerekiyor.

THY’de maksimum kabin bagajı boyutu 23cm x 40cm x 55 cm. Bunun dışında küçük bir el bagajına izin verilmekte. Kabin bagajı en fazla 8 kg olmalı.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.