The Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiliz ilaç üreticisi AstraZeneca covid-19 aşısını dünya çapında geri çekiyor. Şirket ise resmi bir açıklama yapmadı. Haberde şirketin diğer birçok aşının mevcut olması nedeniyle AstraZeneca'nın ilacına olan talebin keskin bir şekilde düştüğünü belirtiği aktarıldı.

Haberde şirketin mahkeme kayıtlarında COVID-19 aşısının 'nadir ancak tehlikeli yan etkileri olduğunu' kabul ederek, aşıyı dünya çapında geri çağırdığı belirtildi.

Vaxzevria aşısı, son aylarda kan pıhtılaşmasına ve düşük kan trombosit sayısına neden olan çok nadir bir yan etki nedeniyle incelemeye alınmıştı. Gazeteye göre AstraZeneca, Şubat ayında mahkemeye sunduğu mahkeme belgelerinde aşının "çok nadir durumlarda TTS'ye neden olabileceğini" kabul etti.

Avrupa'da üç yılda 51 binden fazla refakatsiz çocuk kayboldu Avrupa'da üç yılda 51 binden fazla refakatsiz çocuk kayboldu

Gazete, Vaxzevria olarak bilinen aşının AstraZeneca tarafından geri çekilmesi nedeniyle Avrupa Birliği'nde artık kullanılamayacağını belirtti.

İngiltere'de AstraZeneca'ya karşı, aşı kullanımının ciddi yaralanmalara ve bazen de onlarca vakada ölüme neden olduğunu iddia eden başka bir toplu dava hala sürüyor.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.