Almanya'da akıllı telefonlar, tabletler ve diğer elektronik cihazlar için tek tip şarj kablolarının kullanımı zorunlu hale geliyor. Federal Meclis, AB direktiflerine uygun olarak bu yılsonuna doğru USB-C tipi şarj kablolarının standart olmasını sağlayacak bir yasal düzenleme gerçekleştirdi.

Bu gelişme, çeşitli elektronik cihazların, özellikle akıllı telefonların, dijital kameraların, kulaklıkların, e-okuyucuların ve navigasyon cihazlarının USB-C tipi kablolarla şarj edilmesini standartlaştıracak.

Bu karar, tüketiciler için günlük hayatı kolaylaştırmanın yanı sıra çevreyi koruma adına atılmış önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Her yıl farklı şarj cihazları nedeniyle ortaya çıkan yaklaşık 11.000 tonluk elektronik atığın azaltılması hedefleniyor.

Avrupa genelinde eş zamanlı olarak 24 saatlik hız kontrolü gerçekleşecek Avrupa genelinde eş zamanlı olarak 24 saatlik hız kontrolü gerçekleşecek

Parlamento Dijital Komitesi Başkanı Tabea Rößner, yeni düzenlemenin hem tüketiciler hem de çevre için olumlu olduğunu belirtti. Yasa, Federal Meclis tarafından geniş bir destekle kabul edildi. Yasa ayrıca, üreticilerin şarj kablolarını standartlaştırmaya zorlamasına rağmen şarj gücü ve yazılım konularında bazı eleştirilere de yer verdi. 

Bu adım, tüketicilerin elektronik cihazlarını şarj etmek için tek bir standart kullanmalarını sağlayarak karmaşaya son verecek ve daha kullanışlı bir deneyim sunmayı hedefliyor.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.