Almanya’da esrar kullanımı ve yetiştirilmesi bazı şartlarda serbest bırakıldı. Ancak esrar kullanımı veya taşınmasına yönelik sıkı kurallar bulunmakta. Bu kuralları ihlal edenler ise yüzlerce euro para cezası ile karşı karşıya kalıyor.

Bavyera gibi bazı eyaletler ise esrar kullanımı ve yetiştirilmesi konusunda kendi kurallarını uyguluyor.

İşte bu ihlalleri yapanlara verilen para cezaları
Esrar etkisinde araç kullanımı
Eyaletlere göre esrar kullandıktan direksiyon başına geçen sürücülere verilen ceza miktarları değişiklik gösterse de genel olarak ülke genelinde verilen ceza miktarları şu şekilde:

Almanya’da ‘Bürgergeld’ miktarları şehirler arasında farklıklar gösteriyor Almanya’da ‘Bürgergeld’ miktarları şehirler arasında farklıklar gösteriyor
  • İlk kez esrar etkisinde direksiyon başındayken yakalanan kişiye 500 euro para cezası, 2 ceza puanı ve 1 ay sürüş yasağı veriliyor.
  • Kişi ikinci kez aynı ihlalden yakalanırsa, 1.000 euro para cezası, 2 ceza puanı ve 3 ay sürüş yasağı ile karşı karşıya kalıyor.
  • Üçüncü kez yakalanması durumda ise para cezası 1.500 euroya çıkıyor. Yine 2 ceza puanı alan sürücü ayrıca 3 ay sürüş yasağı cezasına çarptırılıyor.

Bu şekilde ehliyeti elinden alınan bir kişi cezanın bitmesinden sonra için tıbbi-psikolojik muayeneden (MPU) geçiyor ve araç kullanmaya uygun olduklarını kanıtladıkları zaman ehliyetini geri alabiliyor. 

Bazı durumlarda ise esrar etkisinde araç kullanmak ehliyetin tamamen iptali ve aynı zamanda hapis cezası riskini de yaratıyor.

Kamusal alanlarda esrar kullanımının cezası: 30 bin euro
Esrar kullanımının serbest olması kamusal alanlarda istendiği gibi esrar kullanmak anlamına gelmiyor. Aksine bu alanlarda ve özellikle belirli yerlerde esrar kullanımı ciddi miktarda para cezası verilmesine neden oluyor.

Şuanda yürürlükte olan kurala göre oyun alanları, okullar ve kreşler gibi çocukların bulunduğu yerlerde ve bu yerlerin görüş alanında esrar tüketen kişilere 30 bin euroya kadar idari para cezası verilebiliyor.

Deutsche Bahn, istasyonlarda esrar kullanımı yasakladı
Alman demiryolu şirketi Deutsche Bahn, tren istasyonlarında esrar kullanımının yasaklandığını açıkladı. Kurum açıklamasına göre gelecek haftadan itibaren tüm istasyonlara bu yasağı duyuran uyarı levhaları asılacak. Yasak 1 Haziran'da yürürlüğe girecek. Buna göre sigara içilmesine izin verilen alanlar dışında, istasyonlarda esrar kullanılamayacak.
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.