Almanya Çocuk Doktorları Meslek Birliği Başkanı Thomas Fischbach tarafından yapılan açıklamada acil servislerin gerçek acil durumlara odaklanması ve acil müdahale gerektirmeyen vakalar için kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Fischbach, Neue Osnabrücker Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, hafta içinde vakit bulamayan ve hafta sonunda gereksiz yere çocuklarını acil servise götüren ebeveynleri eleştirdi, acil servislerdeki kıt kaynakların acil müdahale gerektirmeyen vakalar için sürekli kullanıldığını ifade etti.

Acil servisleri gereksiz yere meşgul eden velilerden katkı payı alınmasının mantıklı olduğunu savunan Fischbach, gerçek acil durumlarda bu katkı payının geri ödenebileceğini kaydetti.

Fischbach’ın önerisi Alman Hastaneler Birliği Başkanı Gerald Gass tarafından eleştirildi. Gass, acil servislerin kullanılmasının önünde finansal engeller getiren yeni önerilere ihtiyaç duyulmadığını ifade etti.

Gass, bu sorunu engellemek için velilerden katkı payı alınmasının yerine, gerçek acil durumlar ile hafif hastalıkları ayırt etmek için işleyen bir hasta danışmanlığına ve yönlendirilmesine ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekti. 

Berlin’de bir basın toplantısında kendisine yöneltilen konu ile ilgili soruları yanıtlayan Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kira Anna Nübel ise kamuoyunda yapılan bu tür açıklamaları bakanlık olarak genellikle yorumlamadıklarını dile getirdi. Nübel "hükümet komisyonunun" acil bakım reformu konusunda bir tasarı hazırlandığını, burada böyle bir ücretin ödenmesinin yer almadığını kaydetti.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.