Yapılan son çalışmalar miyop veya uzağı göremeyen insanların sayısının son yıllarda önemli ölçüde arttığını gösteriyor. 2000 yılında dünya nüfusunun yüzde 23 gözlük veya kontak lens kullanırken, uzmanlara göre bu oran 2050 gelindiğinde nüfusun yarısına kadar çıkacak.

UZ Gent'te göz doktoru olan Bart Leroy, bu gelişmeye dikkatle yaklaşıyor ve ebeveynleri çocuklarını erken yaşta duyarlı hale getirmeye çağırıyor. Miyopi, insanların uzaktaki nesneleri bulanık görüp, yakındakilere odaklanabilme yetisidir. Leroy, "Miyopi olanlar, yol işaretleri gibi uzaktaki nesneleri okumakta zorlanır ancak telefon ekranını sorunsuz görür" diyor. Bu göz bozukluğu, gözün ışığın kırılmasına göre uzun olması nedeniyle ortaya çıkar ve genellikle genetik faktörler taşır.

“Yakın çalışma tehlikeli olabilir”
Göz sağlığı uzmanları, çevresel faktörlerin, özellikle de "yakın çalışma"nın miyopi gelişiminde büyük rol oynadığını belirtiyor. Profesör Leroy, "Bilgisayar ve mobil cihaz ekranlarına uzun süre bakmak, gözler için zararlı değil; zarar, gözlerin yakın mesafede yoğun çaba sarf etmesinden kaynaklanıyor" diyor. İnsan gözü, kornea ve lensi bir arada tutan 'zonüller' denilen iplik sistemleri içerir. Bu yapılar, gözlerimizin odaklanma kabiliyetini etkiler.

"Çok yakın çalışma gözleri yorar”
Yoğun yakın çalışma sırasında, gözler uzama eğiliminde olup, bu durum zamanla gözlerin daha az çaba ile yakın nesneleri net görmesine neden olur. Ancak bu, uzun vadede göz merceğinin, rahat bir durumda bile uzak nesnelere odaklanamamasına yol açar. Profesör Leroy, "Gözlük veya kontakt lenslerle bu durumu düzeltebilirsiniz" diye ekliyor. Yaşam tarzındaki değişiklikler de miyopluğun artmasına katkıda bulunuyor; özellikle de çocuklar dışarıda zaman geçirmek yerine ekran başında daha fazla vakit harcıyor.

“20-20-2 kuralı önerisi”
Daha az yakın çalışma ve doğal ışıkta daha fazla zaman geçirmek, miyopiyi önlemenin veya geciktirmenin etkili yollarından biridir. Profesör, "20-20-2 kuralını öneriyoruz: 20 dakika yakından çalıştıktan sonra en az 20 saniye uzakta bir noktaya bakın ve günde 2 saat dışarıda vakit geçirin" diyor. Bu, gözlerin dinlenmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Miyopluğun ilerlemesini yavaşlatmak için göz doktorları bazı durumlarda atropin damla kullanımını önerir.

“Miyopi ilerlediğinde riskler artar”
Miyopi ilerlediğinde, katarakt, glokom, retina yırtılması ve dekolmanı gibi göz hastalıkları riski artar. Miyopi bir yetişkinin bu süreci tersine çevirme şansı yoktur, ancak modern gözlük ve lenslerle durum kontrol altına alınabilir. Prof. Leroy, "Ani ışık parlamaları veya görme alanında kayıplar yaşarsanız, acil tıbbi yardım almalısınız" diye uyarıyor. Bu belirtiler, retinada olası bir sorunu işaret eder ve hızlı müdahale gerektirir.
Haber: Halil Uygun
©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Belçika ve Hollanda'da artan boğmaca vakaları endişe yaratıyor! Belçika ve Hollanda'da artan boğmaca vakaları endişe yaratıyor!

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.