ING bankası Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) verilerine dayandırarak hazırladığı raporunu yayınladı. Raporda özellikle Randstad dışında kalan bölgelerdeki, konut fiyatlarının 2022’nin ilk yarısından bu yana ilk kez zirve yaptığı belirtildi.

ING raporuna göre özellikle Noord Brabant, Groningen ve Overijssel’daki evlerin fiyatı ciddi şekilde arttı.

Bu yılın ilk üç ayında Groningen eyaletinde konut fiyatları, 2022'nin ikinci çeyreğindeki zirveye kıyasla yüzde 0,7 daha fazlaydı. Aynı durum Drenthe, Overijssel, Flevoland, Zeeland, Noord-Brabant ve Limburg içinde geçerliydi.

Son beş yıldır konut fiyatlarının Randstad bölgesi dışındaki bölgelerde daha hızlı artmaya başladığını belirten ING, pandemi döneminde daha yoğun olarak kullanılan evden çalışma sisteminin bu artışta etkili olduğunu dile getirdi.

Raporda; son yıllarda birçok kişinin daha huzurlu yaşamak için Randstad'ı terk ettiğine, evin içinde ve çevresinde yeterli alana sahip olmayı tercih ettiğine ve ayrıca evden çalıştığı için iş ile ev arasındaki mesafe sorununun ortadan kalktığına dikkat çekildi.

Bir diğer faktör de 2013-2019 yılları arasında ev fiyatlarının Randstad'da diğer bölgelere göre çok hızlı artmış olması. Bu durumda, bu bölgede giderek daha fazla evin satın alınamaz hale gelmesine neden oldu.

ABN AMRO Bankası tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporda bu yıl konut fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini, tahminen geçen yıla göre yüzde 6 artacağı belirtildi. ING Bankası tarafından Şubat ayında yapılan açıklamada ise bu yıl fiyatların yüzde 6 ila 8 arasında artacağı öngörüsünde bulunulmuştu.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Wilders’ın sığınmacılarla ilgili planı, Almanya’yı karıştırdı Wilders’ın sığınmacılarla ilgili planı, Almanya’yı karıştırdı

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.