Den Haag'daki trafik kontrolünde bir arabada 350 bin euro nakit bulundu Den Haag'daki trafik kontrolünde bir arabada 350 bin euro nakit bulundu

ABN AMRO Bankası tarafından yapılan bir analiz, bu yıl konut fiyatlarının yükselmeye devam edeceğini gösterdi. Tahminlere göre 2024'de konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 6 artacak. Bu rakam piyasada yeni bir rekor kırılacağı yorumunu da beraberinde getirdi.

ABN AMRO haklı çıkarsa, konut fiyatları bu yıl içinde şimdiye kadarki en yüksek noktasına ulaşmış olacak. Önceki rekor Temmuz 2022'de kırılmıştı. O tarihten bu yana fiyatlarda düşme olsa da geçen yılın ortasından itibaren yeniden yükseliş trendine girdi. Banka, bu yılki yüzde 6'lık artışı takiben gelecek yıl fiyatların yüzde 5 daha artabileceğini öngörüyor.

Fiyat artışının nedenleri
Bankaya göre fiyat artışının devam etmesi konut kredi oranlarındaki indirimden kaynaklanmakta. Analizde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bu yıl içinde faiz oranı düşüreceği ve bunun da ipotek oranlarının düşmesine neden olacağı belirtildi. Bunun yanı sıra maaşların yükselmesi ile birlikte, potansiyel alıcıların daha yüksek bir ipotek alması ve dolayısıyla daha yüksek teklif vermesine neden olacağı kaydedildi.

Ayrıca, inşaat sektöründeki durgunluk, buna bağlı olarak satılık ev arzının sınırlı kalması, fiyatların daha da yukarıya çıkmasına neden olmakta. Geçtiğimiz hafta bir açıklama yapan Emlakçılar Birliği NVM bu duruma dikkat çekmişti.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.