Geçici hükümet tarafından daha önceden 2029 yılına kadar uzatılması düşünülen ikinci el elektrikli araç sübvansiyonu,bu yılsonunda ortadan kalkıyor. Pazartesi günü açıklanan Bahar Memorandumunda (Voorjaarsnota) açıklanan bilgiye göre, kabine alınan bu kararla birlikte yaklaşık 528 milyon euroluk bir tasarruf sağlamış olacak. Bu bütçe yeni, elektrikli otomobillerin satın alınmasını teşvik için kullanılacak.

Halihazırda yeni bir elektrikli araç satın alanlara yol vergisinde indirim uygulanıyor. Kabine bu indirimi 2030 yılına kadar uzatıyor, ancak indirim miktarı her yıl kademeli olarak azaltılacak.

Hükümet, indirimin yürürlükten kalkması halinde yeni elektrikli otomobil satışlarının düşmesinden korkuyor. Bunun nedeni yol vergisinin kısmen otomobilin ağırlığına göre belirleniyor olması. Elektrikli arabaların, batarya nedeniyle içten yanmalı motorlu arabalardan daha ağır olması bu korkuyu artırıyor. Yol vergisinde indirim olmaması fosil yakıtla çalışan araçların elektrikli araçlardan daha cazip hale gelmesine neden olabileceği belirtilmekte.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Hollanda'da şiddetli sağanak ve dolu yağışı uyarısı Hollanda'da şiddetli sağanak ve dolu yağışı uyarısı

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.