İsviçre Federal Gıda Güvenliği Dairesi, Türkiye’de üretilen Beypazarı sodalarında "aşırı seviyede bor" tespit edildiğini bu nedenle geri toplatıldığını duyurdu. 

Güvenlik Dairesinin yazılı olarak yaptığı açıklamada ürünün tüketiminin sağlık riski oluşturduğu belirtildi ve tüketilmemesi tavsiye edildi. 

Sodanın İsviçre'deki dağıtımcısı BAK-SAN GmbH bu açıklama sonrasında ürünü derhal satıştan çekti ve geri çağırma işlemleri başlattı.

Dairenin açıklamasında "Bor elementi doğal olarak yer altı sularında ve dolayısıyla kayalardan ve topraklardan yıkanabildiği için maden suyunda da bulunur. Borun fetal gelişimi ve doğurganlığı etkilediği düşünülmektedir. Bu nedenle uzun vadede sağlık riski göz ardı edilemez." ifadesine yer verildi.

Geri toplatılan ürüne ait bilgiler:
Ürün, marka:
Beypazarı maden suyu
Parti numarası: 14/12/23 14/02/25 .0940 4
Son kullanma tarihi: 14 Şubat 2025
Satış noktaları: Çeşitli özel mağazalar
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Avusturyalı siyasetçiden tartışma yaratan ırkçı sözler: Domuz eti yemeyen teröre meyilli olur! Avusturyalı siyasetçiden tartışma yaratan ırkçı sözler: Domuz eti yemeyen teröre meyilli olur!

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.