Hollanda’da 2005’den bu yana çevrimiçi alışverişlerde kullanılan iDeal yakın bir tarihte tedavülden kalkıyor. Ancak bu ay sistemde önemli bir değişiklik yürürlüğe girdi. Bugünden itibaren, çevrimiçi mağazalardan daha güvenli ve hızlı bir şekilde alışveriş yapmak isteyen kullanıcılar, ödeme sistemi iDEAL üzerinden kişisel bir profil oluşturabiliyor.

Hollanda'da 4 sağ partili koalisyon ülkede neleri değiştirmeyi planlıyor? Hollanda'da 4 sağ partili koalisyon ülkede neleri değiştirmeyi planlıyor?

Kişisel profil oluşturulduğunda, her mağaza için ayrı ayrı veri girişi yapılmasına gerek kalmıyor. iDeal sisteminde oluşturulan profil, her çevrimiçi mağazada kullanılabiliyor. Kişisel veriler sadece kullanıcının onayı olduğu zaman mağazalarla paylaşılıyor. iDeal kişisel profil mecburi değil. İsteyen kullanıcılar eski sistemle de alışveriş yapmaya devam edebiliyor.

Ödemeler için yeni adım
iDEAL direktörü Amos Kater'e göre bu, ödemelerin hızlı ve kolay bir şekilde yapılmasını sağlayacak. Kater bu özellik için “Her satın alma işlemi için adres bilgilerinin girilmesi gereken günler geride kaldı” şeklinde açıkladı.

Elde edilen bilgiye göre ING müşterileri bu hafta Çarşamba gününden itibaren, ABN-AMRO müşterileri ise “daha sonra belirlenecek bir zamanda" iDEAL'de profil oluşturabilecek. Diğer bankaların müşterileri ise yeni özelliği bugünden itibaren kullanabiliyor.

1,3 milyar işleme rağmen iDeal tedavülden kalkacak
Kuruluşa göre iDEAL üzerinden yılda 1.3 milyar işlem gerçekleştiriliyor ve bu da Hollanda'daki tüm online alışverişlerin yüzde 73'üne tekabül ediyor. iDEAL 2005 yılından bu yana varlığını sürdürüyor ve sistem uzun yıllar boyunca üç büyük Hollanda bankası ING, Rabobank ve ABN AMRO'ya aitti.

Bugün itibariyle başlayan iDeal profil açma özelliğine rağmen, sistemin yakın bir gelecekte, muhtemelen 2026’da, tamamen tedavülden kalkacağı belirtilmekte.

iDeal geçtiğimiz yıl Avrupa ödeme platformu European Payments Initiative (EPI) tarafından satın alındı. Çeşitli Avrupa ülkelerinden banka ve ödeme kuruluşlarının oluşturduğu bu ortaklık, iDeal'i Wero adlı yeni bir Avrupa dijital cüzdanının temeli haline getirmek istiyor. Wero bu yıl Almanya ve Fransa'da başlatılıyor.

Wero, iyi bilinen Tikkie ödeme sistemi gibi, kademeli olarak kredi transferlerini ve sonradan ödemeleri içerecek şekilde genişletilecek. Sonunda dijital kart ödemeleri ile ödeme yapmak da mümkün hale gelecek.
©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.