Kurulduğu 2010 yılından bu yana uluslararası öğrencilere, yurtdışı vatandaşlara ve soydaş ve akraba topluluklarına yönelik faaliyetler yürüten Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), yenilenen internet sitesi ve yeni dijital mecrası Dijital Kültür Platformu’yla tüm dijital mecralarını tek bir çatı altında birleştirdi.

YTB Basın Masası tarafından yapılan açıklamada Dijital Kültür Platform’la; Başkanlığın geçmiş ve güncel faaliyetlerine dair tüm içerikler, yayımladığı kitaplar, dergiler ve belgeseller de tek bir adres üzerinden erişime açılmış olacak.

Hâlihazırda Türkiye Bursları, Türkiye Mezunları ve NESAM gibi siteler üzerinden kurumsal faaliyetlerini yürüten YTB, Dijital Kültür Platformu’yla bu siteleri de tek bir çatı altında toplamış oldu.

DİJİKÜP Yalnızca Kurumsal Bir İnternet Sitesi Değil 

site görsel
Bir yılı aşkın süredir hazırlıkları süren ve geçtiğimiz günlerde erişime açılan Dijital Kültür Platformu (DİJİKÜP), yalnızca bir kurumsal internet sitesi, bir haber portalı, bir blog ya da bir internet gazetesi değil. YTB’nin 2010’dan bu yana faaliyet gösterdiği tüm sahalarla ilgili yaptığı çalışmaların; üretilen tüm akademik, kültürel, edebî ve güncel içeriklerin; videoların, belgesellerin; dergilerin ve kitapların toplandığı bir platform olarak karşımıza çıkıyor.

Söyleşiden Makaleye, Belgeselden Podcaste YTB’ye Dair Tüm İçerikler DİJİKÜP’te 
Dijital Kültür Platformu’nda; YTB’nin yayımladığı dergi ve kitapların yanı sıra kurumun faaliyet alanları, çalışmaları ve gündemleriyle ilgili söyleşi, deneme, makale ve haberler; kültür sanat içerikleri, portre yazıları, videolar, belgeseller ve podcastler yer alacak.

Başkanlığın faaliyet alanlarıyla ilgili yaptığı çalışmalara göre şekillenen sitedeki içerik türleri “Gündem”, “Hafıza” ve “YTB Akademi” gibi çeşitli kategorilere ayrılıyor. Dijital Kültür Platformu’nda YTB’nin üç ana çalışma alanı “Yurtdışı Vatandaşlar”, “Kardeş Topluluklar” ve “Uluslararası Öğrenciler” bölümleri ise dikkat çekiyor. Bu bölümlerde, her bir çalışma sahasıyla ilgili haberlere ve çeşitli içeriklere erişilebilecek.

“Gündem” bölümünde Dijital Kültür Platformu bünyesinde üretilen güncel içeriklerin tümüne ulaşılabilecekken; “YTB Akademi” bölümünde ise Başkanlık tarafından düzenlenen akademilerle ilgili haberlere ve diğer içeriklere ulaşılabilecek.

“Memleketim”, “Telve” ve “Bağlar” bölümlerinde de YTB’nin himayesinde yayımlanan bu üç derginin içerikleri müstakil olarak yayımlanacak.

Sitedeki “Podcast” bölümünde; edebiyat, sosyal bilim ve hatta diğer farklı bilim dallarından ilgi çekici konu ve konuşmacılarla birlikte, Telve, Memleketim ve Bağlar dergilerinin seçkin içerikleri de seslendirilmiş olarak yer alacak.

DİJİKÜP’ün “Kütüphane”si ise YTB’nin bazı yayınlarının erişime açılacağı bir açık kaynak bölümü olarak karşımıza çıkıyor. Burada Telve, Memleketim ve Bağlar dergilerinin bütün sayılarıyla birlikte YTB’nin yayımladığı ya da yayımlanmasına destek verdiği diğer basılı eserlerin de bir kısmı erişime açılacak.

“Hafıza” ise Dijital Kültür Platformu’nda en fazla özel içeriğin yer alacağı alan. Burada YTB’nin yakın temasta olduğu coğrafyalarla ilgili özel röportajlar, portre yazıları, makaleler ve değerlendirme yazıları yer alacak. Yurtdışı vatandaşlara, kardeş topluluklara ve ülkemizde öğrenim gören uluslararası öğrencilere dair derinlikli içerikleri de yine bu bölümde bulunuyor.

“Videolar” bölümünde de çeşitli dosya içeriklerinin, sosyal medya ve dijital mecralara uygun bir şekilde görsel materyallerle zenginleştirilerek daha fazla kişiye ulaşması sağlanacak.

Amaç, Kültürel Diplomasi Birikimini Paylaşmak 
Dijital Kültür Platformu’nu (DİJİKÜP) yayına açarak YTB, Başkanlığın kültürel diplomasi faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan akademik, edebî, kültürel, sanatsal birikimi sadece yurt dışındaki vatandaşlarımızla, soydaş ve akraba topluluklarla ve Türkiye’deki uluslararası öğrencilerle değil, ilgilisi olan her internet kullanıcısına ulaştırmak istiyor. YTB Dijital Kültür Platformu, Başkanlığın diaspora çalışmalarının somut bir çıktısı olarak tüm Türk diasporaları için bir bilgi, haber kaynağı ve iletişim ağı olarak karşımıza çıkıyor.

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş