Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nın (YTB) desteğiyle yurt dışında yaşayan gençler, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivallerinden olan TEKNOFEST'te yerini alıyor.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Türkiye'de milli teknolojinin geliştirilmesi konusunda kritik rol oynayan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde yurt dışında yaşayan vatandaşların yer alması için her yıl çalışmalar yürütüyor. 

Bu kapsamda 30 Ağustos-4 Eylül 2022 tarihleri arasında Samsun'da yapılacak olan TEKNOFEST'te yurt dışındaki gençlerin katılımını sağlamak için YTB tarafından bu yılki destek programı ilan edildi.

Hazırlanan destek programı sayesinde dünyanın dört bir yanında yaşayan genç vatandaşlar TEKNOFEST'te yerini alacak. Festivale katılım sağlayacak olan gençler teknoloji firmalarını yakından tanıma imkânı bulacak. Bunun yanında hava gösterileri, teknoloji yarışmaları, teknoloji gündemine ilişkin seminerler, tanıtım stantları ve söyleşiler gibi birçok faaliyete katılma şansı elde edecek.

YTB'den ulaşım ve konaklama desteği
Başvurular kapsamında yapılacak değerlendirme sonucunda programa katılmaya hak kazanan adayların festival süresince Samsun'da konaklamaları YTB tarafından karşılanacak. 

Ayrıca, her sabah konaklama yerinden festival alanına, her akşam da festival alanından konaklama yerine olan transfer ulaşımları da yine YTB tarafından sağlanacak. 

Bunların dışında, 2021-2022 eğitim öğretim yılında mezun olan katılımcılar ile hâlihazırda öğrenci olan katılımcılara, bu durumlarını belgelemeleri koşuluyla 150 euro kadar ulaşım desteği sunulacak.

Kimler başvurabilir?
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olanların başvurabileceği destek programından 30.08.2022 itibari ile 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşından küçük adaylar yararlanabilecek. Ortaöğretimini yurt dışında tamamlamış olmak da başvuru şartları arasında yer alıyor.

Yurt dışında; havacılık, uzay ve mühendislik bilimleri alanında; öğrenim gören, mezun olan, uzmanlığı olan veya bu alanlara ilgi ve meşguliyeti olduğunu belgeleyenler bu programdan yararlanabilecek. Resmi belgesi olmayan adayların ise bu alanlara ilgisi olduğuna dair motivasyon mektubu sunmaları gerekiyor. 

Daha önceden YTB tarafından düzenlenen TEKNOFEST programlarından birine katılmış olanların başvurusu kabul edilmeyecek.

Nasıl başvurabilirim?
Başvurular 14 Ağustos'a kadar obys.ytb.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilecek. 

Ayrıntılı bilgi için de [email protected] adresine e-posta yoluyla müracaat ediliyor.

Program hakkında detaylı bilgiler ise www.ytb.gov.tr adresinde yer alıyor.

TEKNOFEST 2022.başvuru ilanı afiş-1

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Sonhaber'i artık Telegram'da da takip edebilirsiniz:  t.me/sonhabereu

WhatsApp’ta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın