Eski kimlik kartlarının yeni tip kimlik kartları ile değiştirilme işlemleri devam ediyor. İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan resmî açıklamalara göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının belirlenen son tarihe kadar yeni çipli kimlik kartlarını temin etmesi gerekiyor.

T.C. kimlik kartı başvuruları yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise konsolosluklarda yapılabilmekte. 

Eski kimliklerin kullanım süresi ne zaman bitiyor? Yeni kimlik son başvuru tarihi?
İç İşleri Bakanlığı tarafından açıklanan son bilgilere göre eski tip kimliklerin geçerlilik süresi 31 Aralık 2023 tarihinde bitiyor. Başka bir değişle yeni kimlikler için bu tarihe kadar başvuru yapılmış olması gerekiyor.

Bu tarihine kadar yeni tip kimlik kartı için başvuru yapmayan kişiler için ağır para cezalarının uygulanacağı söylenmekte. Ceza tutarı olarak net bir rakam henüz belirtilmedi.

Yeni kimlik ile ilgili önemli bilgi
Yeni kimlik kartı almak için müracaat eden on beş yaşını tamamlayan Türk vatandaşlarının her başvuruda biyometrik verisi alınır. Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde ise büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır.

On beş yaşını tamamlayanların şahsen başvuruları alınarak kimlik kartları kendisine ya da kendisi dışında teslim alacak kişiyi belirlemesi halinde belirlenen kişiye teslim edilir.

İlgilinin başvuru sırasında kimlik kartını kendisi dışında alacak kişiyi yazılı izni ile belirlemesi hâlinde kimlik kartı belirlenen kişiye teslim edilir. Bu durumda talepte bulunan kişi ile kimlik kartını teslim alacak kişi arasında soybağı bulunması şartı aranmaz. Kimlik kartı başvurusu esnasında kimlik kartını teslim alacak iki kişinin belirlenmesi istenmektedir.

Başvuruda yanınızda olması gereken belgeler
-Mevcut nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartı (Doğum nedeniyle başvuranlar hariç)
-Son altı ay içinde çekilmiş 50x60 mm boyutunda, beyaz fonda, desensiz ve ICAO tarafından belirlenen ve makinede okunabilen biyometrik fotoğraf
-Velayet sahibi olduğunu gösteren mahkeme kararının aslı ve fotokopisi (boşanmış anne veya baba18 yaşından küçük çocuğu adına başvuru yapacak olması halinde)

Yeni kimlik ücreti ne kadar?
Hollanda’da Rotterdam, Amsterdam veya Deventer konsolosluklarında yapılan T.C. kimlik kartı yenileme başvurularında Kart Bedeli (Yenileme) 4,20 euro ve Posta bedeli 3 euro olmak üzere toplam 7,20 euro ödenmesi gerekmekte.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş