Yaz tatiliyle birlikte Avrupa'daki okulların tatile girmesi, orada yaşayan gurbetçilerin Türkiye'ye gitme planlarını hızlandırdı. Ancak uçak bileti fiyatlarındaki fahiş artış, gurbetçilerin cebini yakıyor. Bu sebeple, kendi aracıyla veya otobüsle seyahat edenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Milyonlarca gurbetçi, yaz aylarında Türkiye’ye rahat ve hızlı bir şekilde seyahat etmek istiyor. Uçak, bu konuda öncelikli tercih olsa da bilet fiyatlarının aşırı yükselmesi, birçok aileyi zorluyor. 

Kış döneminde 150-200 euroya alınabilen biletlerin yaz döneminde 800-900 euro hatta bazı havayolu şirketlerinde 1000 euro ve üzerine çıkması, gurbetçileri çileden çıkardı. Dört kişilik bir ailenin uçak masrafı, ek bagaj ücretleriyle birlikte 3500 – 4000 euroyu buluyor. 

Gurbetçiler, uçak biletlerindeki bu haksız artışın mağduriyet yarattığını belirterek, yetkililerden bir çözüm bekliyor. "Sanki bilet değil uçak alıyoruz!" diyerek isyan eden gurbetçiler, bilet fiyatlarının makul seviyelere çekilmesini istiyor.

“THY kar yaptı ama bilet fiyatları düşmedi”
Türk Hava Yolları (THY), her yıl kar etmeye devam ederken, uçak biletlerindeki bu haksız artışın nedenini anlamakta güçlük çekiliyor. 2023 yılında 163 milyar 3 milyon lira kar elde eden THY, bir önceki yıl 47 milyar 429 milyon lira kar açıklamıştı. Karlılığı yüzde 244 oranında artan şirketin, bu artışa rağmen bilet fiyatlarını düşürmemesi gurbetçileri mağdur ediyor.

"Yetkililer Sessiz Kalmasın"

Amsterdam Schiphol havalimanı mayıs tatilinde yolcu sayısına kota uygulayacak
Yıllardır dile getirilen fakat çözüm bulunmayan yaz döneminde yaşanan bilet fiyatlarındaki artışa artık kalıcı bir çözüm bulunması gerekiyor. Hollanda’daki sivil toplum kuruluşları (STK) ve yetkililerin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini belirten gurbetçiler, "Dar gelirli aileler bu çileyi daha fazla çekmemeli" diyor.

"Bu kadar insafsızlık olmaz" diyen gurbetçiler, sezon başında veya sonunda 120 euroya gidip gelinen uçak biletlerinin, yüksek sezonda 1000 euroya yakın bir fiyata çıkması kabul edilemez bir durum olarak nitelendiriliyor, yetkililerin bu duruma bir an önce müdahale etmesini talep ediyor.

Hollanda'da oturma izni olan suçlu göçmenleri sınır dışı edecek yasa onaylandı Hollanda'da oturma izni olan suçlu göçmenleri sınır dışı edecek yasa onaylandı

Dar gelirli ailelerin mağduriyetinin altını çizerek, uçak bileti fiyatlarının makul seviyelere çekilmesi gerektiğini vurgulayan gurbetçiler, Türkiye’ye tatile gitmenin artık bir lüks değil, ulaşılabilir bir hedef olmasını istiyor.
Haber: Sedat Tapan

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş