Yurtdışı Borçlanma ile emekli olan gurbetçiler, 6 aydan daha uzun süre Türkiye’de yaşamıyorsa ülkedeki sağlık hizmetlerinden faydalanamıyor. Bu hizmetten faydalanmak isteyen gurbetçilerin bazı şartları terine getirmesi gerekiyor. 

Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), yurt dışında çalıştıktan sonra Türkiye’de emekli olan ve borçlanarak aylık almaya hak kazananların, sağlık hizmetlerine erişimde yaşadığı karışıklığı çözmek için bir açıklama yayınladı. 

SGK’nın yazısına göre, Türkiye ile sosyal güvenlik anlaşması bulunan “Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İtalya, Karadağ, KKTC, Lüksemburg, Makedonya, Romanya, Tunus, Macaristan ve Sırbistan’da geçen hizmet sürelerinin birleştirilmesi ya da borçlanılması ile aylık bağlanan emeklilere form doldurtulup imzalatılacak. 

Bunun yanı sıra kişinin 6 ay (183 gün) Türkiye’de ikamet şartını yerine getirip getirmediği kontrol edilecek ve 6 ay veya daha uzun süre Türkiye’de ikamet edenlerin sağlık hizmetine erişimi için aktivasyonları açılacak.

Sürekli ikamet şartı
Sağlık yardımı anlaşması bulunmayan Azerbaycan, İngiltere, İsviçre, Danimarka, Libya, İsveç, Norveç, Kanada, Gürcistan, Slovakya, Güney Kore, Moldova, Kırgızistan, Moğolistan ve Polonya’dan borçlanma yaparak emekli olanların sağlık hizmeti talepleri ise ancak Türkiye’de sürekli ikamet etmeleri halinde karşılanacak.

Bu gruba giren emekliler için SGK üzerinden hastanelere başvuruda 183 gün şartı aranmayacak. Bu gruba girenlerden de “Yurtdışı Birimlerince Bağlanan Aylık Sahiplerinin Sağlık Aktivasyon Talep Formu”nun doldurulması istenecek ve Kimlik Paylaşım Sistemi’nden Türkiye’de ikamet ettiklerinin tespit edilmesiyle, sağlık aktivasyonları açılacak. Sağlık sözleşmesi imzalanmayan ülkelerde çalışıp emekli olanların eşi, çocuk ve anne-babaları da aynı şartlarla sağlık kurumlarından faydalanabilecek.

6 ay ve üzeri kalma şartı
183 gün yani 6 ay kalma şartı için sigortalının, işlem tarihinden önce geriye doğru 1 yıl içindeki yurda giriş-çıkış tarihlerini gösteren ve ilgili emniyet müdürlüğünden alınan belgeyi göstermesi istenecek. 

Belgenin veya pasaport sayfalarının incelenmesi sonucunda, sigortalının 1 yıl içinde kesintisiz 6 ay ve üzeri Türkiye’de kaldığı tespit edilirse, hem kendisinin hem de bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık aktivasyonu açılacak. 

Bu durumdaki emeklilerin eşi, 18 yaşından küçük (mesleki eğitim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görenler için 25 yaşını) aşmamış çocukları ile anne-babaları da sağlık sigortasından yararlanabilecek.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.