Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu SGK, yurt dışında çalışıp Türkiye’de emekli olanları incelemeye aldı. Kurum inceleme sonucunda, Türkiye’de çalışmadıkları halde bir iş yerinde çalışıyor gibi gösterdiği tespit edilen kişilerin emekli maaşlarını kesmeye başlandı.

Camia Haber sitesine açıklamalarda bulunan bir SGK yetkilisi, emekli maaşları kesilen gurbetçilerin sayısının oldukça yüksek olduğunu ve bu sayının daha da artacağını düşündüklerini ifade etti.

2021 yılında yayımlanan bir genelgeyle, sahte işyerlerinde çalıştığı tespit edilen kişilerin emekli maaşları iptal ediliyor. SGK yetkilisi o tarihten bu yana ödenen maaşların geri alınacağını belirtirken, bu uygulamanın gurbetçiler kadar Türkiye’de yaşayanlar için de geçerli olduğunu açıkladı.

SGK yetkilileri, “Sahte hizmet kazandırılması” olarak tespit edilen emeklilik işlemlerinin çoğunluğunun “emeklilik danışmanları” tarafından yapıldığını da bildiriyor. Yaptıkları incelemelerde, çeşitli avukatlık ve danışmanlık şirketleri de dahil olmak üzere pek çok işletme ve kişinin, işçi çalıştırmadıkları hâlde SGK’ya bildirim ve ödeme yaptığını, bu şekildeki bir ödemenin “Sahte hizmet kazandırılması” olduğunu, bu yüzden de emeklilik ödemelerinin iptal edildiğini bildirdi.

Hollanda'dan üç şehir Avrupa'nın en pahalı kiralık evleri listesinde ilk beşte Hollanda'dan üç şehir Avrupa'nın en pahalı kiralık evleri listesinde ilk beşte

Sahte hizmet kazandırılması nedir?
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2021 yılında SGK Müdürlüklerine gönderilen bir genelgede, sigortalı çalıştırılmadığı halde bazı kişilerce sahte işyeri tescili yaptırılmak suretiyle sahte sigortalı bildiriminde bulunulduğuna dikkat çekilmiş, işyerlerinin tespit edilerek “Sahte: S” kodu ile tescillenmesi istenmişti. Bu şekildeki bir işyerinden sigorta pirimi ödenmesine “sahte hizmet kazandırılması” deniliyor.

Sahte işyeri nedir?
Sahte işyeri; tabela işyeri olarak da tanımlanyoır. Aslında herhangi bir ticari ve mesleki faaliyette bulunmayan, ancak iş dosyaları düzenleyerek sigortalılık bildirimi yapan yerlere sahte işyeri denilmektedir.

Bu şirketlerin adresleri çoğu kez, boş iş yeri veya boş arsa olarak gösterilirken, duruma göre bilinen bir şirketin veya işletmenin adresi olarak gösterilmektedir. Adresin doğru olmasına rağmen, o adreste, SGK’ya bildirimde bulunulduğu gibi bir iş faaliyetinde bulunulmamaktadır.

Sahte hizmet tespit edildiğinde ne yapılır?
Sahte bir işyerinde çalıştığı tespit edilen kişinin emeklilik maaşı kesilir. Kişinin aldığı emekli maaşı da geri alınır. Geri alınan maaşlar eğer 1 yıl içerisinde ödenirse faiz alınmaz. 1 Yıldan sonrası için kanuni faizi alınır.

Sahte işyeri dolayısıyla aylığı kesilenler ne yapmalı?
Bu durumda, önce SGK’ye itiraz dilekçesi yazılmalıdır. İtiraz dilekçesine gelen cevapta, maaşın kesileceği ve alınmış olan maaşın geri alınacağı bildirilirse, doğrudan SGK Müdürlüğü ile kişisel bir görüşme yapılarak, sahte işyerinde gösterilen günler için başka bir çare olup olmadığı sorulur. İlgili SGK müdürlüğünde bir çözüm ortaya çıkmazsa, SGK ve iş hukukunu iyi bilen bir avukat aracılığı ile itirazda bulunulmalıdır.

Ancak bu durumlarda sigortalının kusuru tespit edilirse, maaş kesilir ve alınan emekli maaşı de geri ödenir.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.