Avrupa Birliği (AB) Konseyi ve Avrupa Parlamentosu, Schengen vizelerinin elektronik formata geçişi hakkında bir yasa taslağında anlaşmaya vardı. Bu yeni düzenlemeyle, pasaportlara yapıştırılan geleneksel vizeler yerini dijital formatlara bırakacak ve internet üzerinden 2D barkod şeklinde verilecek. 

Bu vizeler, mobil cihazlara yüklenebilecek ve çeşitli dillerde online vize talepleri gerçekleştirilebilecek.

Yeni sistemde, tüm başvuruları tek bir web platformu üzerinden işleme alınacak. Vize başvurusu yapan kişi ilgili belgeleri platforma yükleyecek ve vize ücreti bu platform üzerinden ödenecek. 

Başvuru sahipleri, birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planladıklarında, hangi ülkenin başvuruyu kabul ettiği konusunda bilgilendirilecek. 

Sistem, AB'nin sınırlarını yöneten sistemlerle ve veri tabanlarıyla uyumlu hale getirilecek. 

Sadece ilk kez vize başvurusu yapanlar, biyometrik bilgileri geçerli olmayanlar ve yeni pasaport sahipleri Schengen ülkelerinin konsolosluklarına bizzat başvuruda bulunmak durumunda kalacak.

Schengen vizesinin bu dijitalleşme süreciyle birlikte, maliyetlerin azaltılması, vize başvurularının hızlanması ve basitleştirilmesi hedefleniyor. AB ayrıca bu sayede Schengen bölgesinin güvenliğini artırmayı da hedefliyor.

Yasa taslağı, AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu tarafından resmi olarak kabul edildikten sonra AB'nin resmi gazetesinde yayımlanacak ve yayınlanmasının ardından 20 gün içinde yürürlüğe girecek.

©Sonhaber.eu 

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.

Editör: Aslı Onuş