Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski geçtiğimiz hafta sonunda Hollanda’ya geldi. Başbakan Rutte, Zelenski ile gerçekleşen görüşme sonrasında sosyal medya platformu X'te yaptığı açıklamada, Hollanda ve Danimarka'nın, gerekli koşullar sağlandığında F-16 uçaklarını Ukrayna'ya göndermeyi taahhüt ettiğini açıkladı. Rutte, ‘Ne pahasına olursa olsun’ Ukrayna’yı desteklemeye devam edileceğini sözlerine ekledi.

"ABD ve diğer uluslararası ortaklarımızla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz." ifadesini kullanan Rutte, söz konusu karar hakkında "Bu, Ukrayna'ya verdiğimiz desteğin bir sonraki adımıdır. Açık bir mesaj gönderen ve uzun vadeli bir adım: Ne pahasına olursa olsun, ne kadar sürerse sürsün, Ukrayna'yı askeri destek, insani yardım ve yeniden inşa çabaları açısından desteklemeye devam edeceğiz." dedi.

Zelenski: Teşekkürler Hollanda
Zelenski de X'te yaptığı paylaşımda, Rutte ile Ukrayna'ya gönderilecek F-16 uçaklarının sayısı konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurarak, uçakların, pilotların ve mühendislerin eğitiminden sonra Ukrayna'ya teslim edileceğini kaydetti.

Zelenski, “Bugün Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirmek için bir adım daha atıyoruz. F-16'lar Rus teröristleri Ukrayna’nın şehir ve köylerinden uzak tutmak için kullanacağımız uçaklar. Mark Rutte ve ben, pilotlarımızın ve mühendislerimizin eğitiminden sonra Ukrayna'ya sağlanacak F-16 sayısı konusunda anlaştık, 42 uçak. Bu sadece bir başlangıç. Teşekkürler Hollanda.” dedi.

Hollanda Savunma Bakanlığı, 18 Ağustos'ta Hollanda'nın Ukrayna'ya F-16 savaş uçaklarını teslim etmesinin ABD tarafından onaylandığını açıklamıştı. Bakan Kajsa Ollongren, yaptığı açıklamada, "ABD'nin, F-16 savaş uçaklarının Ukrayna'ya teslimatını onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, bizim Ukraynalı pilotların eğitimini tamamlamamıza olanak tanıyor." ifadelerini kullanarak, sonraki adımlar için Avrupalı ortaklarıyla temas halinde olduklarını bildirmişti.

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra da işbirliği için ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'a teşekkür ederek, "Bu adım, Ukrayna'nın kendi halkı ve ülkesini savunması için önemli bir kilometre taşı." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hollanda ve Danimarka'nın öncülüğündeki ülkeler mayıs ayında Ukrayna'ya F-16 tedarik etmeyi ve bu amaçla Ukraynalı pilotları NATO'da yaygın kullanılan ABD yapımı F-16 savaş uçakları için eğitmeyi kabul etmişti.

©Sonhaber.eu

Haberlerimizi İnstagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

WhatsAppta ücretsiz bültenimize abone olun, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri gündeminden seçtiğimiz haberler her gün telefonunuza gelsin! Abone olmak için tıklayın

Sitemizde yayımlanan haberlerin her türlü hakkı SONHABER.eu’ya aittir. Haberin linki kaynak olarak gösterilmeden alınan haberler için hukuki işlem başlatılacaktır.